Тахікардія – прискорене серцебиття, порушення серцевого ритму, коли частота серцевих скорочень (ЧСС) за хвилину перевищує 90 ударів. Нормальна частота пульсу коливається від 60 до 90. Середнє значення може змінюватись залежно від віку.
Причини виникнення тахікардії
Причини виникнення тахікардії можна розділити на два блоки.
Інтракардіальні причини – проблему слід шукати у самому серці. Це можуть бути вроджені чи набуті захворювання серця. Серед них:
ішемічна хвороба серця;
артеріальна гіпертонія;
інфаркт міокарда;
серцева недостатність;
вади серця;
кардіосклероз;
кардіоміопатія;
міокардит тощо.
Екстракардіальні причини – проблемою збільшеної ЧСС можуть бути різні фактори, не пов'язані із серцем: захворювання інших органів чи систем організму, або вплив зовнішніх факторів. В даному випадку це можуть бути:
фізіологічні причини – фізичні навантаження, сильне хвилювання, емоційна перенапруга;
неврогенні – порушення роботи кори головного мозку та підкіркових вузлів, порушення вегетативної нервової системи (неврози, психози);
захворювання ендокринної системи;
сильний больовий напад;
лихоманка при інфекційних захворюваннях;
вживання тонізуючих засобів – кава, енергетичні напої;
шкідливі звички – куріння, надмірне вживання алкогольних напоїв.
Визначення причин тахікардії дуже важливе для призначення правильного лікування. Недостатньо просто усунути патологію, важливо зрозуміти, чим вона спричинена.
Симптоми тахікардії
Симптоми можуть відрізнятися залежно від форми тахікардії та від того, як сильно вона виражена (чим спричинена, як довго триває). Часто тахікардія може протікати безсимптомно або супроводжуватися звичайним нездужанням.
Серед найпоширеніших симптомів:
пришвидшене серцебиття;
запаморочення;
слабкість, стомлюваність;
задишка;
безсоння;
відчуття нестачі повітря;
зниження апетиту та працездатності;
погіршення настрою.
Без відсутності правильного лікування можуть виникнути ускладнення, тому варто звернутися до лікаря при виявленні цих симптомів.
Діагностика та лікування тахікардії
У медичному центрі «Оксфорд Медікал Тернопіль» діагностика виявлення тахікардії та її форми проводиться кваліфікованими фахівцями. При первинному візиті лікар збирає необхідні дані про пацієнта: скарги, спосіб життя, шкідливі звички. Далі проводиться огляд, підраховується частота серцевих скорочень та дихання. На цьому етапі можуть бути виявлені шуми у серці, що підкажуть на певні причини.
Після лікар скеровує пацієнта на проведення лабораторних аналізів та інструментальних методи обстеження, такі як ЕКГ, УЗД серця, холтерівське моніторування та ін.
Залежно від форми тахікардії використовують різноманітні методи лікування. Десь потрібне усунення зовнішніх факторів, як-от відмова від певних фізичних навантажень. Десь вдаються до призначення медикаментозних препаратів, а за серйозних ситуацій може знадобитись хірургічне втручання.
Профілактика тахікардії
При захворюваннях серцево-судинної системи або виявленні симптомів тахікардії слід проводити профілактичні заходи.
Навіть якщо ви повністю здорові, необхідно дотримуватись деяких правил, які допоможуть зберегти ваше серцебиття в нормі.
Для здорової людини достатньо:
дотримуватися здорового способу життя: активно і регулярно рухатися, дотримуватися режиму та підтримувати тіло в тонусі;
стежити за правильним харчуванням та вагою;
утриматися від шкідливих звичок.
Тільки професійна діагностика зможе визначити профілактичні заходи для запобігання тахікардії.
Телефонуйте за номером (068) 752 52 52 та записуйтесь на консультацію до лікаря кардіолога.