Атеросклерозом називають патологічний процес, який характеризується відкладенням холестеринових бляшок на стінках великих кровоносних судин, які призводять до звуження їх просвіту і порушення нормального кровообігу життєво важливих органів (серця, легенів, головного мозку).
ПРИЧИНИ АТЕРОСКЛЕРОЗУ
Основними сприятливими факторами розвитку атеросклерозу є:
спадкова схильність;
порушення раціону харчування (зловживання жирною їжею, шоколадом, свининою, смаженими стравами, алкоголем);
артеріальна гіпертензія;
шкідливі звички, зокрема куріння;
ожиріння;
малорухливий спосіб життя.
Часті стреси, фізичне перевантаження та захворювання ендокринної системи теж можуть негативним чином впливати на організм людини.
СИМПТОМИ АТЕРОСКЛЕРОЗУ
Клінічні симптоми атеросклерозу великих судин залежать від вираженості процесу. Найчастіше атеросклероз характеризується наступними проявами:
пекучі болі за грудиною з іррадіацією в плече, лопатку, спину, шию;
запаморочення;
слабкість;
підвищення артеріального тиску;
нудота, здуття живота (при ураженні атеросклеротичними бляшками великих судин черевної порожнини);
кульгавість при ходьбі і підвищена стомлюваність нижніх кінцівок.
У рідкісних випадках можлива осиплість голосу та порушення ковтання.
ДІАГНОСТИКА ТА ЛІКУВАННЯ АТЕРОСКЛЕРОЗУ
Діагностика атеросклерозу заснована на ретельному зборі анамнезу захворювання. Лікар обов'язково з'ясовує скарги пацієнта, проводить загальний огляд хворого, включаючи вимірювання артеріального тиску і дослідження параметрів пульсу. При бесіді з пацієнтом лікар з'ясовує фактори ризику, які могли спровокувати дане захворювання, а також можливість усунення цих чинників.
Далі хворому призначаються лабораторне дослідження аналізу крові, спрямоване на вимірювання рівня холестерину. Діагноз ставиться на підставі даних, отриманих при комплексному обстеженні хворого.
Лікування атеросклерозу в першу чергу спрямоване на усунення причини, що провокує розвиток захворювання.
Медикаментозна терапія при атеросклерозі проводиться в комплексі з корекцією способу життя пацієнта, переглядом раціону харчування, нормалізації артеріального тиску і обміну речовин в організмі.
Хворому обов'язково призначають препарати, що зменшують рівень холестерину в крові, а також засоби, що розчиняють атеросклеротичні бляшки і поліпшують кровообіг у великих судинах. Паралельно проводять лікування супутні захворювання ендокринної системи.
УСКЛАДНЕННЯ АТЕРОСКЛЕРОЗУ
При розвитку і прогресуванні атеросклерозу в пацієнта можлива поява таких ускладнень як:
гангрена і трофічні виразки;
інфаркт міокарда;
гостре порушення мозкового кровообігу;
ішемічний або геморагічний інсульт;
незворотні зміни внутрішніх органів в результаті недостатнього кровообігу в тканинах.
До групи ризику входять люди з генетичною схильністю, із зайвою вагою, які ведуть малорухливий спосіб життя, зловживають жирними продуктами і здобною випічкою, а також хворі на артеріальну гіпертензію.
ПРОФІЛАКТИКА АТЕРОСКЛЕРОЗУ
Щоб запобігти розвитку атеросклерозу, люди з групи ризику повинні своєчасно звертатися до лікаря при підвищенні артеріального тиску, лікувати захворювання ендокринної системи, стежити за своїм раціоном харчування.
Так як малорухливий спосіб життя і порушення раціону харчування є передумовами до розвитку атеросклерозу, люди зі спадковою схильністю повинні виключити з раціону або різко обмежити жирну свинину, маргарин, шоколад, вершкове масло, сало, печінку, мізки, копчені ковбаси. Щодня рекомендується виконувати комплекс нескладних фізичних вправ, ранкову зарядку.
Для більш детального та комплексного обстеження пропонуємо вам звертатись у медичний центр «Оксфорд Медікал Тернопіль». Телефони для запису (0352) 52 52 52 та (068) 752 52 52.