Кардіомегалія (синдром "бичачого серця") - це збільшення розмірів та маси серця. Може бути вродженою, але найчастіше є самостійною хворобою, що супроводжує інші патології серцево-судинної системи.
Причини кардіомегалії
Набута кардіомегалія у дорослих – це наслідок таких проблем зі здоров'ям, як:
артеріальна гіпертонія;
вади серця;
ішемічна хвороба серця;
емфізема легень;
міокардит;
пневмосклероз.
Слід зазначити: захворювання на кардіомегалію не завжди пов'язане з патологіями серцево-судинної системи. Воно може бути спровоковане порушеннями у роботі інших органів.
Збільшення розмірів серця відноситься до природних процесів у деяких людей, зокрема у спортсменів або тих, хто часто займається фізичною працею.
Симптоми кардіомегалії
Кардіомегалія – це клінічно прихований синдром. Вона завжди маскується під ознаками інших захворювань, або протікає без явних симптомів. У більшості хворих кардіомегалія проявляється:
У деяких випадках захворювання протікає без явних клінічних проявів. Це найчастіше трапляється на початкових етапах захворювання.
У класичному варіанті захворювання клінічно проявляється у вигляді порушень ритму (аритмія), або частої задишки, набряків та болів у серці. Ці ознаки можуть виявлятися і при інших захворюваннях серцевого м'яза. Тому не варто затягувати з відвідуванням фахівця, адже виявити симптоми збільшеного серця зазвичай можна лише за допомогою певного медичного огляду.
Легше запобігти хворобі, ніж боротися з наслідками.
Діагностика та лікування кардіомегалії
Щоб виявити синдром «бичачого серця» (так кардіомегалію називають неофіційно), кардіологи використовують такі діагностичні методи:
Запідозрити кардіомегалію лікар може при виявленні характерних для цієї хвороби шумів у серці, випинання органу при пальпації. Досить часто зміна розмірів помітна на рентгенівських знімках. Але найдостовірнішу інформацію при кардіомегалії дає УЗД.
Лікування кардіомегалії починається з усунення причин, що спричинили хворобу.
Деяким хворим вдається вилікуватися повністю, іншим доводиться все життя приймати ліки.
Ускладнення кардіомегалії
Через збільшення серця у розмірах можуть виникнути серйозні проблеми зі здоров'ям. Серед них:
Особи, у яких збільшений лівий шлуночок серця, перебувають у більшій небезпеці.
Профілактика кардіомегалії
Оскільки кардіомегалія– це самостійне захворювання, профілактика спрямована на запобігання розвитку хвороб-провокаторів. Важливо виключити фактори ризику, що призводять до підвищення артеріального тиску, виникнення ішемічної хвороби серця, проблем із легенями. Також необхідно відмовитись від куріння, наркотиків, алкогольних напоїв.
Записатись на консультацію до кардіолога та провести всі необхідні обстеження можна у зручний для вас час без черг та без вихідних у медичному центрі «Оксфорд Медікал» у Тернополі. Телефонуйте 068 752 52 52 чи 0352 52 52 52.