Уповільнений (слабкий) пульс – стан, при якому знижується частота скорочення серця до 60 і менше ударів на хвилину. Нормою вважається показник 60-90 ударів за хвилину
Якщо частота серцевих скорочень (ЧСС) знижується до 50 уд/хв, це може свідчити про наявність захворювання.
Причини виникнення брадикардії
Майже всі чинники зниження нормальної ЧСС пов'язані з захворюваннями. Виділимо основні.
Серцево-судинні – причина низького пульсу у слабкому серці та супутніх захворюваннях:
синдром слабкості синусового вузла – власного водія ритму серця;
ішемічна хвороба серця, стенокардія;
серцева недостатність;
інфаркт міокарда;
кардіоміопатія;
міокардит;
вади серця.
Токсикологія – отруєння токсинами різного походження: передозування препаратами, гостре харчове отруєння, шкідливі звички.
Також може траплятись фізіологічна брадикардія:
нічний сон - під час сну всі процеси в організмі сповільнюються, у тому числі робота серця та кровообіг.
професійні заняття спортом – патологію називають «синдром атлетичного серця» - ЧСС у такому разі може опускатися нижче 50 ударів за хвилину, без жодних негативних наслідків для спортсмена.
Причиною брадикардії можуть стати і органічні захворювання – не пов'язані із серцем - захворювання ендокринної системи (щитовидної залози, цукровий діабет, порушення роботи надниркових залоз), підвищена чутливість до задухи, спеки, внутрішньочерепний тиск, інфекційні захворювання.
Симптоми брадикардії
Зниження ЧСС на 10% не позначається на самопочутті. Коли пульс досягає 40 уд/хв, виявляються симптоми:
На перших етапах зниження пульсу може здатися звичайним нездужанням або протікати безсимптомно. Тому при перших симптомах виміряйте тиск та пульс. Якщо помітили відхилення від норми, зверніться до лікаря.
Діагностика та лікування брадикардії
Перед тим, як встановити діагноз, необхідно пройти ряд досліджень, які підтвердять або спростують захворювання. Потрібна консультація кардіолога. Лікар починає обстеження з опитування та огляду пацієнта. Після збирання анамнезу пацієнта направляють на інструментальне обстеження. Своєчасна діагностика дозволяє виявити недугу, купірувати її та почати необхідне лікування.
Профілактика брадикардії
Профілактика слабкого пульсу полягає в усуненні основного захворювання, яке спричинило брадикардію. Необхідно проходити щорічне обстеження та консультуватися з лікарем, виконувати всі його рекомендації та призначення, дотримуватись дозування та режим прийому лікарських препаратів. Також потрібно вести усвідомлений спосіб життя:
правильно харчуватися та стежити за вагою;
займатися лікувальною фізкультурою;
відмовитись від шкідливих звичок.
З метою профілактики в жодному разі не вдавайтеся до народної медицини без попередньої консультації з лікарем. Це тільки зашкодить вашому здоров'ю та спровокує додаткові ускладнення.
Найнадійніший метод профілактики – регулярне обстеження. Саме тому запрошуємо вас на консультацію до лікаря-кардіолога в медичний центр «Оксфорд Медікал Тернопіль». У нас ви отримаєте весь комплекс діагностичних та лікувальних процедур за короткий проміжок часу. Не зволікайте! Записуйтесь на консультацію за номером (068) 752 52 52 чи (0352) 52 52 52.