Серцевою недостатністю називають стан, що характеризується порушенням в роботі серця, при якому погіршується нормальний кровообіг в органах і тканинах внаслідок чого організм не може функціонувати повноцінно.
СИМПТОМИ СЕРЦЕВОЇ НЕДОСТАТНОСТІ
Розвиток серцевої недостатності характеризується появою у хворого ряду клінічних симптомів:
ПРИЧИНИ СЕРЦЕВОЇ НЕДОСТАТНОСТІ
Серцева недостатність розвивається в результаті ураження судин серця і клапанного апарату органу на тлі ішемічної хвороби серця, артеріальної гіпертензії, кардіоміопатій, атеросклерозу та інших патологій. Факторами розвитку серцевої недостатності є:
перенесені захворювання серця;
часті стреси;
інфаркт міокарда;
зловживання алкоголем;
прийом деяких лікарських препаратів;
захворювання щитовидної залози.
ДІАГНОСТИКА ТА ЛІКУВАННЯ СЕРЦЕВОЇ НЕДОСТАТНОСТІ
Діагностика серцевої недостатності заснована на зборі анамнезу, об'єктивному огляді пацієнта і проведення додаткових досліджень. Найбільш поширеним методом виявлення серцевої недостатності є ЕКГ.
Електрокардіограма допомагає виявити наявність гіпертрофії і кисневого голодування серцевого м'яза, порушення ритму і інші патології. Звичайно, ці клінічні ознаки можуть спостерігатися і при інших захворюваннях серцево-судинної системи, однак є найбільш характерними і для серцевої недостатності.
Крім цього, для діагностики серцевої недостатності використовують спеціальні навантажувальні тести. Ці тести полягають у подоланні пацієнтом різних фізичних навантажень, після яких вимірюються параметри пульсу і вислуховуються серцеві скорочення.
Поширеним і високоефективним методом діагностики серцевої недостатності є УЗД серця.
Лікування серцевої недостатності полягає в призначенні спеціальних препаратів.
Крім медикаментозного лікування серцевої недостатності хворим обов'язково показаний режим з різким обмеженням фізичних навантажень, стресів та інших негативних факторів.
Обов'язково необхідно дотримуватися спеціальної дієти з обмеженням кухонної солі, а при сильних набряках нижніх кінцівок з повним виключенням солі з раціону харчування. Їжа має бути багата на білки, калій та вітаміни.
Паралельно із серцевою недостатністю лікують стани, які є сприятливими факторами до даної патології - анемія, стреси, алкогольна залежність, прийом деяких лікарських препаратів.
УСКЛАДНЕННЯ СЕРЦЕВОЇ НЕДОСТАТНОСТІ
При відсутності своєчасної діагностики та адекватного лікування прогресуюча серцева недостатність призводить до таких ускладнень:
скупчення рідини в легенях;
кисневе голодування головного мозку (в результаті недостатнього кровопостачання деяких його ділянок);
підвищене тромбоутворення;
порушення в роботі нирок.
Остання стадія серцевої недостатності характеризується порушенням в роботі всіх органів і систем і наступним летальним результатом хворого.
У групі ризику розвитку серцевої недостатності є люди з артеріальною гіпертензією, з аномаліями розвитку клапанного апарату серця, з атеросклерозом. Також сюди відносять людей, які схильні до постійних стресів, осіб, які зловживають алкоголем і жирною їжею.
ПРОФІЛАКТИКА СЕРЦЕВОЇ НЕДОСТАТНОСТІ
Щоб запобігти розвитку серцевої недостатності необхідно своєчасно лікувати захворювання серця і судин, уникати стресів, займатися помірними фізичними навантаженнями, стежити за своїм раціоном харчування.
Для отримання більш детальної інформації, записуйтесь на прийом до лікаря-кардіолога за номерами (0352) 52 52 52 та (068) 752 52 52.