Пучком Гіса називають скупчення клітин провідної системи серця. Пучок Гіса складається з правої та лівої ніжок. Ніжки - це елементи, які відповідають за передачу електричного збудження до серцевих шлуночків.
Погана провідність пучка Гіса – це небезпечна патологія, яка відбивається на функціональній роботі серцевого м'яза. Дане захворювання розвивається з віком і найчастіше вражає серцево-судинний апарат чоловіків.
Причини розвитку блокади ніжки пучка Гіса
До основних причин захворювання відносять серцеві проблеми:
гіпертонічна хвороба;
кардіоміопатії;
аутоімунні захворювання;
інфаркт міокарда;
серцева недостатність;
деформація клапанів серця;
ішемічна хвороба серця;
вроджені вади серцево-судинної системи;
запалення серцевого м'яза (міокардити);
Перебої в діяльності серця можуть спровокувати також і набуті хвороби – травми грудної клітки, пухлини серця, передозування певними медикаментами, хронічні захворювання дихальних шляхів.
Симптоматика блокади ніжки пучка Гіса
Складність діагностики блокад ніжок пучка Гіса полягає у відсутності явних симптомів.
Основні ознаки блокади ніжок пучка Гіса у дорослих:
порушення серцевого ритму;
запаморочення, тимчасова втрата свідомості;
задишка, почуття тяжкості у грудях.
У дорослих захворювання здебільшого протікає безсимптомно. Про порушення серцевої прохідності пацієнти дізнаються при проходженні ЕКГ під час профоглядів.
Поява хоча б одного з перерахованих вище симптомів – привід проконсультуватися з кардіологом. Не займайтеся самолікуванням, приймаючи препарати за рекомендаціями знайомих.
Діагностика та лікування блокад ніжок пучка Гіса
Кардіолог становить анамнез захворювання на підставі опитування та аускультативного дослідження грудної клітки пацієнта. Для уточнення діагнозу «блокада ніжок пучка Гіса», з'ясування причини патології та призначення комплексної терапії додатково призначають електрокардіографію (ЕКГ), холтерівське моніторування та УЗД серця.
За відсутності прогресуючої блокади типова симптоматика не становить небезпеки і не потребує терапевтичної корекції. Пильний контроль кардіолога та лікування потрібен у разі розширення меж захворювання та погіршення стану провідної системи серця.
Якщо у пацієнта наявна неповна блокада, і він не відчуває ніякого дискомфорту та може дотримуватись нормального способу життя, потрібна виключно контрольна діагностика та загальнозміцнююча терапія.
Профілактика блокади ніжок пучка Гіса
Для того, щоб запобігти виникненню блокад та інших патологій серця і судин, рекомендується дотримуватись загальних правил:
активний спосіб життя;
тривалий сон;
відсутність самолікування;
збалансоване харчування за режимом;
відмова від куріння та алкоголю;
регулярна діагностика та лікування серцевих захворювань;
виключення стресів та нервових потрясінь.
Блокада ніжок пучка Гіса не вирок. За своєчасної діагностики та виявлення причин захворювання є великі шанси на сприятливий результат. Все залежить від складності основного захворювання, віку пацієнта та наявності супутніх патологій.
Нагадуємо, що у медичному центрі «Оксфорд Медікал» у Тернополі прийом ведуть лікарі-кардіологи. Для запису на консультацію телефонуйте за номером 068 752 52 52 чи 0352 52 52 52.