Ішемічна хвороба серця (ІХС) – це захворювання, викликане недостатнім забезпеченням серця киснем та поживними речовинами, яке виникає через порушення кровопостачання.
ІХС – не лише найпоширеніший різновид серцево-судинної хвороби, а ще й основна причина смерті у всьому світі.
Причини ішемічної хвороби серця
Хвороба виникає внаслідок атеросклеротичного ураження великих артерій серця різного ступеня. Причинами ІХС також є спазм артерій та ураження судинного русла у міокарді.
До основних факторів ризику ІХС відносяться:
вік;
стать (ризик ішемічної хвороби серця вище у чоловіків);
сімейний анамнез - особливо якщо захворювання серця у родичів діагностували до 55 років (у чоловіків) та до 65 років (у жінок);
куріння (пасивне в тому числі);
підвищений артеріальний тиск;
підвищений рівень холестерину;
діабет;
надлишкова маса тіла;
малорухливий спосіб життя, нестача фізичної активності;
неправильне харчування;
затяжний стрес.
Оцінку ризику (скринінг) ішемічної хвороби серця у здорових людей, які не страждають на захворювання серця та кровоносних судин, проводять з 20 років і повторюють кожні 4-6 років.
Симптоми ішемічної хвороби серця
Головний, але далеко не єдиний симптом ІХС - давлячий чи стискаючий біль за грудиною чи в зоні серця. Під час нападу пацієнт також може вказувати на:
печіння чи біль у верхніх відділах живота, в зоні грудей чи під лопаткою, у спині;
тяжкість в грудях;
відчуття неправильної роботи чи нерівного биття серця;
відчуття завмирання серця;
задишку;
слабкість та пітливість;
запаморочення та непритомність.
Майже завжди всі перераховані симптоми не виявляються в один і той же час. Зважаючи на різні форми захворювання, може домінувати якесь одне почуття дискомфорту.
Якщо Ви помітили у себе подібні відчуття, якнайшвидше зверніться до кардіолога. Якщо біль у грудях або інші вище симптоми не йдуть на спад протягом 10 хвилин у стані спокою, то мерщій викликайте швидку допомогу.
Діагностика та лікування ішемічної хвороби серця
Діагностику ІХС проводять кардіологи у кілька етапів. При розмові з пацієнтом з'ясовують причини звернення, уточнюють скарги, які можуть бути характерними для захворювання. Огляд пацієнта дає змогу визначити характерні зміни – змінений колір шкіри (синюшність) та набряки, вислуховування серцевої діяльності дає змогу виявити шуми, порушення ритму.
Далі пацієнт здає лабораторні аналізи на певні показники крові, які можуть вказати на патологію. Та все ж найбільш точний метод діагностування – інструментальний:
Своєчасне обстеження допомагає уникнути серйозних наслідків та розвитку незворотної патології.
План лікування ІХС залежить від тяжкості симптомів та перебігу захворювання. З огляду на індивідуальні ризики пацієнта лікар може порекомендувати зміну способу життя, призначити прийом лікарських препаратів або оперативне лікування.
Профілактика ішемічної хвороби серця
Запобігти появі захворювання набагато простіше, ніж вилікувати. Щоб зберегти здорові артерії та судини необхідно провести:
відмову від куріння;
контроль рівня артеріального тиску;
нормалізацію рівня «шкідливого» холестерину;
боротьбу з депресією та стресом;
зведення вживання алкоголю до мінімуму;
відмову від певної їжі.
Потрібно приділяти більше часу активному способу життя. Фізичні вправи допоможуть зміцнити судинні стінки і підтримувати в нормі вагу, за необхідності зменшити її.
В «Оксфорд Медікал» у Тернополі ви можете отримати консультацію лікаря та пройти всі необхідні обстеження за лічені хвилини. Телефонуйте 068-752-52-52 чи 0352-52-52-52.