Грибкові захворювання або мікози вуха зустрічаються досить часто у людей різних вікових груп. Патогенні мікроорганізми, потрапляючи на шкіру зовнішнього слухового проходу, при зниженні імунітету або супутніх захворюваннях, починають розмножуватися. Фізіологія і анатомічна будова вушного проходу створюють сприятливі умови для інтенсивного розмноження грибків, а лікування ускладнюється практично безсимптомною початковою стадією захворювання.
ПРИЧИНИ ОТОМІКОЗУ
Є кілька груп основних причин отомікозу.
Наявність супутніх захворювань, здатних спровокувати розвиток грибкової інфекції. Це може бути:
- екзема;
- атопічний дерматит;
- дерматози, що супроводжуються свербежем.
Під час розчісування окремих ділянок шкіри, грибки-сапрофіти, в нормальних умовах безсимптомно розташовані на поверхні епідермісу, можуть потрапити на поверхню слухового проходу.
Розвиток місцевого дисбактеріозу, спровокованого різними запальними захворюваннями вуха. Застосування певних препаратів робить шкіру вушного проходу сприйнятливою для будь-якої грибкової інфекції. Пухка поверхня, яка не володіє природною захисною плівкою, стає відмінним живильним середовищем для грибків.
Зовнішні чинники, такі як постійна присутність пилу, висока вологість або наявність в навколишньому середовищі великої кількості мікроорганізмів.
Отомікози часто діагностуються у людей певних професій, таких як працівник пунктів прийому сировини, гардеробник. Певний відсоток пацієнтів заявляють про постійне відвідування басейну або часте відвідування громадських бань або саун.
ВИДИ ОТОМІКОЗУ
Отомікози класифікуються за місцем локалізації грибкової флори і інтенсивності патологічного процесу.
Зовнішній отомікоз
Найбільш часто діагностується отомікоз, частота якого досягає п'ятдесяти відсотків у всіх обстежених пацієнтів. Характеризується невеликим запаленням і звуженням слухового проходу, незначними виділеннями. Лікувати гострий зовнішній отит треба при перших симптомах, не вдаючись до домашніх методів, так як мікози здатні вражати слуховий прохід на всій його протяжності, включаючи барабанну перетинку. Спроби очистити слуховий прохід призводять до інтенсивного поширення грибкової флори.
Мікотичний середній отит
Характеризується різким зниженням слуху, посиленням виділень, різким болем, що не слабшає в денний час. Пацієнти скаржаться на закладеність і шум у вухах, частий головний біль і болючість місцевих лімфатичних вузлів. Підвищення температури і загальне погіршення стану супроводжують середній мікотичний отит.
Грибковий мірингіт
Мірингіт, викликаний грибковим ураженням барабанної перетинки, характеризується проникненням грибків на поверхню перетинки, що порушує її рухливість. У багатьох випадках грибки викликають розрив барабанної перетинки.
ДІАГНОСТИКА ТА ЛІКУВАННЯ ОТОМІКОЗУ
При першій підозрі на отомікоз, лікар після візуального огляду, обов'язково бере мазок або зішкріб, який підлягає мікроскопічному дослідженню.
Лікування отомікозу обов'язково проводиться під наглядом лікаря. Зручно проходити лікування, перебуваючи на денному стаціонарі, або відвідуючи медичний для проходження процедур, лікування проводиться конфіденційно при бажанні пацієнта.
Звертайтеся на консультацію до отоларинголога медичного центру «Оксфорд Медікал Тернопіль» за номером (068) 752 52 52.