Фарингіт - це запальний процес слизової рота, що супроводжується першінням і болем в горлі. Найбільш небезпечним видом захворювання вважається гострий фарингіт. Статистичні дослідження підтверджують, що гострий фарингіт вважається найчастішим захворюванням у дітей від 4 до 7 років в зимову пору року.
ПРИЧИНИ І ФАКТОРИ РИЗИКУ РОЗВИТКУ ФАРИНГІТУ
Виникає фарингіт внаслідок вдихання забрудненого або холодного повітря. Захворювання може розвиватися через поширення інфекції з розташованого поблизу глотки вогнища. Наприклад, нерідко фарингіт розвивається на тлі карієсу зубів, синуситу і риніту.
Виділяють також ряд факторів, які можуть посприяти розвитку хронічного фарингіту. До них відносяться:
- особливості будови слизової глотки пацієнта;
- зловживання спиртним і куріння;
- авітаміноз;
- алергія;
- серцева, легенева недостатність;
- цукровий діабет;
- утруднене дихання;
- вплив різних екзогенних факторів, на зразок хімічних речовин, пилу, задимленого повітря.
Найчастіше хворобу викликають такі віруси: герпес симплекс, вірус Епштейн-Барра, аденовірус, цитомегаловірус, віруси групи Коксакі.
СИМПТОМИ ФАРИНГІТУ
Загальними симптомами, які можуть проявлятися при фарингіті, є:
- головний біль (зазвичай буває у хворих з стрептококовим фарингітом);
- кон'юнктивіт (сльозотеча, почервоніння очей, а також відчуття в них піску);
- на зіві, мигдалинах і м'якому небі з'являються невеликі, заповнені рідиною пухирці.
Місцевими симптомами є п'ять ознак: набряк (з'являється першіння в горлі), почервоніння (під час огляду виявляється почервоніння зіву), біль (хворий постійно відчуває біль в горлі, яка під час ковтання тільки посилюється), підвищення температури (поширення інфекції активізує захисну реакцію організму).
ДІАГНОСТИКА ТА ЛІКУВАННЯ ФАРИНГІТУ
Після виявлення симптомів фарингіту хворому слід пройти обстеження у ЛОР-лікаря, під час якого той проводить опитування пацієнта - збирає анамнез. Крім того, необхідно провести спеціальне обстеження (дослідження зіву за допомогою шпателя) і загальний огляд.
Для більш точного діагнозу лікар може за допомогою довгої палички з ватою взяти у пацієнта посів з мигдалин і ротоглотки. Даний аналіз допомагає підтвердити наявність стрептококового фарингіту.
Для лікування фарингіту призначають медикаментозну терапію і режимні заходи. Пацієнту рекомендований певний режим дня. А саме, він повинен дотримуватися постільного режиму і рясно пити. Вкрай важливо підтримувати гігієну ротової порожнини.
УСКЛАДНЕННЯ ФАРИНГІТУ
Фарингіт - небезпечне захворювання, оскільки воно може стати причиною цілого ряду ускладнень. А саме, на тлі гострого фарингіту нерідко розвивається перитонзилярний абсцес. Запалення може потім перейти і на інші органи, викликавши тим самим такі хвороби, як ларингіт або трахеїт.
ПРОФІЛАКТИКА ФАРИНГІТУ
Будь-яких специфічних заходів щодо запобігання фарингіту не існує. Однак запобігти захворюванню можна, якщо дотримуватися правил профілактики вірусних захворювань. А саме:
- слід мити руки;
- полоскати горло відваром ромашки або соди;
- промивати ніс фізіологічним розчином.
У школах і офісних приміщеннях рекомендовано провітрювати приміщення - хоча по 5 хвилин щогодини.
Бажано уникати людних місць, де можна заразитися вірусом. Однак якщо зробити це неможливо, варто носити захисну маску. Корисно також дотримуватися рекомендацій по загальному зміцненню організму: уникати стресових ситуацій, пити побільше рідини, правильно харчуватися.
Записатися на консультацію до отоларинголога ви можете за номером (068) 752 52 52.