Аденоїдит - це гостре або хронічне запалення глоткового мигдалика. Аденоїдит - найбільш поширене захворювання в дитячій отоларингології. Найчастіше воно спостерігається у дітей дошкільного та молодшого шкільного віку - від 3 до 9 років. У дорослих зустрічається рідко. Згідно зі статистичними даними, ця патологія виникає у 70% часто хворіючих дітей і підлітків.
ПРИЧИНИ АДЕНОЇДИТУ
Запалення аденоїдів провокують віруси або бактерії. Сприяти розвитку аденоїдиту також можуть наступні фактори:
часті ГРВІ;
хвороби ЛОР-органів (риніти, назофарингіти, тубоотити, синусити, тонзиліти);
імунопатологічні стани (цукровий діабет, гіпотиреоз, імунодефіцити, алергія);
вроджені особливості;
зовнішній вплив.
Ці фактори ведуть до пошкодження епітелію мигдалика та проникнення всередину нього певних мікроорганізмів, які сприяють виникненню захворювання.
КЛАСИФІКАЦІЯ АДЕНОЇДИТУ
Залежно від тривалості перебігу, вираженості симптомів та клінічних характеристик розрізняють кілька класифікацій.
На основі тривалості перебігу виділяють наступні варіанти:
Такий поділ хвороби на форми обумовлений необхідністю використання певних терапевтичних схем при різних ситуаціях.
СИМПТОМИ АДЕНОЇДИТУ
Захворювання не має властивих лише для нього симптомів або скарг. Первинними проявами виступають відчуття лоскотання, дряпання в глибоких відділах носа, гучне дихання під час сну. Ще одна з ранніх ознак - нічне хропіння, внаслідок якого сон дитини стає неспокійним, поверхневим. Через деякий час приєднуються погіршення носового дихання в денний час доби, слизові виділення з носа. У більшості хворих виникає сухий або малопродуктивний кашель, що загострюється вночі і під ранок.
Надалі розвивається інтоксикаційний синдром - підвищення температури тіла до 37,5-39°С, головний біль, загальна слабкість, сонливість, погіршення або втрата апетиту. Порушується дренажна функція слухових труб, що призводить до появи болю у вухах, приглухуватості. Носове дихання стає неможливим, а хворий змушений дихати через рот, внаслідок чого останній постійно відкритий.
При тривалому запущеному перебігу розвиваються неврологічні порушення - дитина стає млявою, погіршується здатність концентрувати увагу на чому-небудь, пам'ять, успішність в школі. Виникає спотворення лицьового черепа за типом «аденоїдного обличчя»:
тверде піднебіння робиться вузьким і високим;
посилюється вироблення слини, згодом вона стікає з куточка рота;
деформується верхня щелепа - верхні різці випинаються вперед, через що згладжуються носогубні складки, спотворюється прикус.
ДІАГНОСТИКА ТА ЛІКУВАННЯ АДЕНОЇДИТУ
Діагноз виставляється на підставі даних про захворювання та життя, скарг дитини та батьків, результатів методів дослідження. Лабораторні тести відіграють роль допоміжних методів та дозволяють визначитися з терапевтичною тактикою.
Ціль лікування - усунення вогнища інфекції, запобігання переходу процесу в хронічний стан, його поширення в прилеглі структури. Для цього призначається консервативна терапія, фізіотерапевтичні процедури. У важких випадках показано оперативне лікування.
Повноцінне обстеження та лікування ви можете отримати в МЦ «Оксфорд Медікал Тернопіль». Для цього потрібно попередньо записатись за номером (068) 752 52 52. Будьте здорові!