Ларингіт - це запальне захворювання, що вражає слизову оболонку гортані. Ларингіт може протікати самостійно і в сукупності з іншими захворюваннями верхніх дихальних шляхів.
ПРИЧИНИ ВИНИКНЕННЯ ЛАРИНГІТУ
Розвитку гострого ларингіту сприяють переохолодження організму, вірусні інфекції верхніх дихальних шляхів, шкідливі звички, перенапруження гортані та ін.
Серед причин, що сприяють розвитку хронічного ларингіту, є наступні:
- перенапруження голосу протягом тривалого періоду;
- рецидиви гострих ларингітів;
- шкідливі умови праці (вдихання газів і пилу);
- захворювання верхніх дихальних шляхів (синусит, хронічний риніт, фарингіт, тонзиліт);
- зловживання спиртними напоями і куріння;
- патології серця і легенів, які супроводжуються застійними явищами (серцева астма і ін.).
СИМПТОМИ ЛАРИНГІТУ
Як і будь-яке захворювання запального характеру, ларингіт має на увазі наявність симптомів загальної інтоксикації:
- підвищення температури тіла;
- слабкість;
- погіршення загального стану.
Під час запального процесу в гортані голосові зв'язки втрачають здатність до вібрації, що проявляється зміною голосу пацієнта (осиплість або повна відсутність). У пацієнтів ускладнюється дихання, з'являється «гавкаючий» кашель, який супроводжується хворобливими відчуттями в горлі, шкірні покриви стають синюшними.
При гострому ларингіті тривалість захворювання складає від 7 до 10 днів. Характерними скаргами при хронічному ларингіті є хрипота, відчуття чужорідного тіла в горлі, першіння в горлі, що провокує часті позиви до кашлю. У гострому періоді всі симптоми посилюються.
УСКЛАДНЕННЯ ЛАРИНГІТУ
При відсутності лікування гостра форма ларингіту може перейти в хронічну. Також інфекція може поширитися на глотку і нижні дихальні шляхи, в такому випадку мова йде про розвиток фарингіту і трахеїту. Одним з ускладнень хронічного ларингіту є зміна або повна відсутність голосу.
ДІАГНОСТИКА ТА ЛІКУВАННЯ ЛАРИНГІТУ
Постановку цього діагнозу виконує оториноларинголог на підставі анамнезу, огляду пацієнта, даних лабораторних та інструментальних досліджень. Стандартне дослідження стану гортані пацієнта здійснюється за допомогою шпателя і гортанного дзеркала. З метою підтвердження діагнозу пацієнту роблять забір крові для клінічного аналізу.
Тактика лікування ларингіту залежить від симптомів і форми захворювання. Якщо немає необхідності в наданні невідкладної допомоги, то пацієнту показаний щадний голосовий режим, щадна дієта, медикаментозне
лікування. З раціону необхідно виключити гостру, кислу, солону, занадто холодну або гарячу їжу. З метою зняття інтоксикації хворим показано рясне тепле вітамінне пиття (чай, компоти, молоко з медом). Також необхідно утриматися від куріння і вживання алкоголю.
Лікування хронічного ларингіту може займати тривалий час і не завжди закінчується повним одужанням. При ларингіті не рекомендовано займатися самолікуванням, оскільки існує ризик важких ускладнень, тому, як правильно лікувати ларингіт може визначити лише фахівець.
Записатись на прийом до отоларинголога ви можете за номером (068) 752 52 52.