Чужорідні тіла – це предмети, котрі потрапили із зовнішнього середовища у будь-яку ділянку тіла. Характер, величина, шляхи потрапляння та місце локалізації у предметів зазвичай різні.
КОЛИ ПОТРІБНА ДОПОМОГА ХІРУРГА
Найчастіше у долонну поверхню кисті та підошовну поверхню стопи потрапляють такі сторонні тіла, як:
голки;
дерев’яні стружки;
уламки скла;
дріт тощо.
Доволі часто у плечовій та стегновій ділянці залишаються уламки голки після виконання ін’єкційних процедур. Якщо взяти до уваги ножові чи вогнепальні поранення, то переважно у рановому каналі знаходять такі сторонні тіла, як шматочки землі, частинки одягу, металу, а також кулі. В шлунково-кишковий тракт іноді потрапляють сторонні предмети у вигляді шпильок, зубних протезів, кісток. Це відбувається або випадково, або навмисним шляхом.
СИМПТОМИ, ЯКІ СПОСТЕРІГАЮТЬСЯ ПРИ НАЯВНОСТІ ЧУЖОРІДНИХ ТІЛ
В більшості випадків сторонні тіла тривалий час не дають про себе знати через те, що мають властивість до інкапсуляції (огортання сполучною тканиною). Це стосується тих предметів, які потрапили у глибше лежачі шари, а саме: м’язи, підшкірно-жирову клітковину, внутрішні органи.
Ті сторонні тіла, що розташовані у шкірних покривах, викликають нестерпні больові відчуття, а також, з часом, супроводжуються приєднанням запального та інфекційного процесу. Пацієнтів турбують наступні симптоми:
почервоніння навколо місця потрапляння стороннього тіла;
біль, що посилюється при рухах у цій ділянці;
місцеве підвищення температури;
порушення функціональних можливостей даної ділянки;
припухлість навколо ураженої ділянки.
Також досить часто на перший план виступає таке ускладнення процесу, як абсцедування, тобто утворення порожнини з гноєм.
СТОРОННІ ТІЛА В М’ЯКИХ ТКАНИНАХ
Найчастіше місцем локалізації чужорідних тіл м’яких тканин є верхні та нижні кінцівки. Так, як в перший момент після потрапляння стороннього предмету, механічно видаляється поверхнева частинка, то інша, більша, часточка чужорідного тіла залишається у м’яких тканинах тривалий час непоміченою. Після загоєння каналу рани, у місці розташування залишку стороннього предмету, може відчуватись помірна болючість. Та досить часто такі рани не загоюються самостійно, а залишають по собі нориці, з яких періодично відходить ексудат.
ВИДАЛЕННЯ ЧУЖОРІДНИХ ТІЛ
Діагностування сторонніх тіл н е складає труднощів. Найчастіше про них свідчить симптоматика, або ж рентгенологічне обстеження. Важко виявляються скляні та дерев’яні чужорідні предмети.
Видаленням чужорідних тіл займаються лікарі-хірурги. Неускладнені дефекти м’яких тканин внаслідок потрапляння сторонніх предметів лікуються амбулаторно. Проводиться процедура під місцевою анестезією і являє собою первинну хірургічну обробку рани з подальшим видаленням чужорідного тіла.
Процедура видалення сторонніх тіл м’яких тканин проводиться у медичному центрі «Оксфорд Медікал Тернопіль» швидко, безболісно та без значних затрат часу. Все, що потрібно для цього зробити – це записатись на консультативний прийом до лікаря-хірурга за номером (068) 752 52 52.