Рана - це пошкодження тканин механічного характеру, яке проявляється порушенням цілісності шкірних покривів чи слизових оболонок. Варто пам’ятати про те, що незначне пошкодження може виявитись досить поширеним і втягувати в процес внутрішні органи (шлунок, кишечник, селезінку). В таких випадках рану називають відкритою. Найчастішим механічним ушкодженням поверхні шкіри чи слизових оболонок є подряпини та садна.
КЛАСИФІКАЦІЯ РАН
На сьогодні налічують велику кількість класифікацій ран. Залежно від ушкодження розрізняють глибокі та поверхневі рани, а перші, в свою чергу, можуть бути проникаючими та непроникаючими. Проникати рани можуть у череп, грудну, черевну порожнину, суглоби. Залежно від характеру дії розрізняють рани колоті, різані, забійні, рубані, рвані тощо. Вже тільки за однією назвою можна зрозуміти механізм їх утворення. Однією із важливих класифікацій є поділ ран на чисті та забруднені. Це визначає як подальшу тактику, так і можливість виникнення ускладнень.
Основні ознаки ран наступні:
ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНІ РАНИ
Якщо в рану потрапить інфекція, то клінічна картина доповнюється підвищенням температури, більш сильнішими проявами вищезгаданих симптомів та приєднанням інфекційного процесу.
У перебігу ранового процесу розрізняють кілька фаз, а саме:
запалення – починається одразу після травми. У цій фазі змиється тонус судинної стінки, порушується кровообіг, кров виходить у тканини та розвивається запальний процес;
очищення рани від пошкоджених тканин. Вже з першої доби в запалену ділянку мігрують ферменти та елементи крові, які відділяють зону від неуражених тканин;
фаза відновлення - ознаки запального процесу поступово зникають, крововиливи та некротизовані ділянки розсмоктуються;
фаза рубцювання і загоєння.
Вони послідовно змінюють одна одну та сприяють кращому відновленню ураженої тканини.
ЛІКУВАННЯ РАН
Перша допомога при ранах полягає в зупиненні кровотечі та накладенні чистої пов’язки на пошкоджену ділянку. Це створює захист від вторинного забруднення та інфікування. Перед накладенням пов’язки на зону ураження потрібно звільнити цю ділянку від взуття чи одягу. Знімати їх слід обережно, не травмуючи сусідні тканини.
Далі необхідно звернутись за кваліфікованою медичною допомогою. Рани, які не загрожують життєвому стану, можна лікувати амбулаторно. В таких випадках найчастіше виконують первинну хірургічну обробку. Завдяки її використанню рана перетворюється з інфікованої в чисту, а це означає попередження ускладнень та швидше загоєння. Після цього призначають комплекс лікувальних процедур залежно від стадії та клінічної картини.
Весь процес лікування включає в себе такі задачі:
боротьба з ранніми ускладненнями;
профілактика та лікування інфекції в рані;
досягнення загоювання у найкоротші терміни;
повне відновлення функції ураженої ділянки;
корекція загального стану.
Лише комплексна взаємодія цих задач допоможе вам забути про раневий процес.
У медичному центрі «Оксфорд Медікал Тернопіль» лікуванням ран займаються хірурги. Саме вони допоможуть вам повернути здоров’я. Для запису звертайтесь за номером (0680 752 52 52.