Міастенія - це захворювання нервово-м'язової системи, яке характеризується підвищеною втомою м'язів.
На сьогоднішній день існує тенденція до стрімкого збільшення кількості клінічних випадків міастенії. Найчастіше міастенія вражає жінок у віці 20-30 років, серед пацієнтів похилого віку вона частіше зустрічається у чоловіків. Дане захворювання також зустрічається і у дітей.
ПРИЧИНИ МІАСТЕНІЇ
На сьогоднішній день етіологія міастенії до кінця не з'ясована. У медичній практиці діагностуються випадки сімейної міастенії, але спадковість захворювання не доведена. Досить часто у хворих виявляють збільшення або новоутворення тимусу. Також чинником, що сприяє розвитку міастенії, є проникнення в організм людини вірусів.
СИМПТОМИ МІАСТЕНІЇ
Головними клінічними ознаками міастенії є:
- м'язова слабкість;
- різко виражена втомлюваність.
Вранці та після сну пацієнти можуть відчувати себе задовільно, а до вечора відбувається значне наростання симптомів захворювання. Як правило, на початковому етапі у хворих відзначається опущення повік, пацієнти скаржаться на двоїння в очах. Згодом виникає стомлюваність при жуванні та вираженні емоцій на обличчі, проявляється утруднення ковтання як твердої, так і рідкої їжі. В процесі їжа може потрапляти в ніс. Голос пацієнтів з міастенією володіє гугнявими властивостями та часто має тенденцію до «загасання». Через дані симптомів хворі змушені робити перерви під час їжі.
Патологічна слабкість і стомлюваність поступово вражає велику частину тіла хворого, починаючи з верхніх кінцівок, потім поширюється на шийну мускулатуру, дихальні м'язи та м'язи ніг. Найнебезпечнішим проявом міастенії вважаються розлади дихання.
Особливістю клініки міастенії у літніх пацієнтів буде швидке поширення патологічного процесу та розвиток дихальних розладів.
ДІАГНОСТИКА ТА ЛІКУВАННЯ МІАСТЕНІЇ
Діагностика міастенії заснована на аналізі:
- даних анамнезу;
- огляду пацієнта;
- результатів лабораторного та інструментального обстеження.
Тактика лікування міастенії залежить від форми і характеру перебігу захворювання. Хворим необхідно дотримуватися дієти з пониженим вмістом вуглеводів і солі, достатньою кількістю білків.
В процесі лікування всім пацієнтам призначається медикаментозна терапія, при цьому враховується тяжкість перебігу, форма захворювання, а також індивідуальна переносимість препаратів окремих груп. Пацієнтам з міастенією показаний регулярний туалет носа, трахеї, глотки, бронхів, також потрібно кілька разів на добу надавати пацієнту дренажне положення.
ПРОГНОЗ І ПРОФІЛАКТИКА МІАСТЕНІЇ
Спрогнозувати точний результат даного захворювання практично неможливо, оскільки він залежить від безлічі факторів:
- часу початку;
- клінічної форми;
- статі і віку пацієнта;
- наявності або відсутності терапевтичних заходів.
Найсприятливіший прогноз буває в разі очної форми міастенії, а саме важкий перебіг захворювання супроводжує генералізовану форму. При грамотному лікуванні та постійному медичному контролі, практично всі форми даного захворювання мають сприятливий прогноз.
Оскільки міастенія в основній масі випадків є хронічним захворюванням, з метою профілактики загострень пацієнтам необхідно практично весь час приймати лікарські препарати. Постійний прийом препаратів викликає деякі незручності, але в цілому якість життя хворих залишається на задовільному рівні. Ключовим моментом в боротьбі з цим захворюванням буде своєчасна діагностика і лікування.
Записатись на консультацію до лікаря-невролога медичного центру «Оксфорд Медікал Тернопіль» ви можете за номерами телефонів (068) 752 52 52, (0352) 52 52 52 чи (050) 437 52 52 (Viber).