Розлади сну - це надзвичайно поширена проблемна ситуація, яка негативно відбивається на якості життя, здоров'я, настрої людини. Порушення сну є вагомими підставами для прискореного розвитку багатьох розладів нервової системи. Скарги на порушення сну висловлює 9-16% населення усієї планети, а 8-10% приймають різноманітні препарати. Варто зазначити, що показник набагато вищий серед осіб похилого віку.
КЛАСИФІКАЦІЯ РОЗЛАДІВ СНУ
Розлади сну можуть бути первинними (не пов’язаними з розладами роботи будь-яких органів) та вторинними (виникають внаслідок інших захворювань). Порушення сну ділять на такі групи:
- інсомнія - розлад засинання, безсоння;
- гіперсомнія - підвищена сонливість;
- розлади режиму сну;
- парасомнія - розлади функціонування певних органів, що звязані з прокиданням або сном(сомнамбулізм, епілептичні напади, нічні страхи, нічне нетримання сечі тощо);
- нарколепсія – постійна сонливість та тенденція спати у денний час.
Також розлади сну розрізняють за тривалістю (довго- та короткотривалі) та причиною.
ПРИЧИНИ ПОРУШЕНЬ СНУ
Для виникнення розладів сну є достатня кількість провокуючих факторів. Найпоширенішими є:
перевтома, стрес;- різного роду захворювання (ГРВІ, розлади кровообігу, неврози тощо);
- депресивні стани;
- зловживання психоактивними речовинами (кава, алкоголь, нікотин, психостимулятори тощо).
Також порушення сну по типу патологічної сонливості часто розвиваються внаслідок гормональних відхилень, пухлинних процесів та хропіння.
СИМПТОМИ РОЗЛАДІВ СНУ
Симптоми розладів сну залежні від типу порушення і є дуже різноманітними. Варто пам’ятати, що якими б розлади сну не були б, за незначний проміжок часу вони можуть призвести до погіршення працездатності, уважності, емоційного стану людини. До основних симптомів порушень сну варто віднести:
- відчуття недостатності сну;
- неможливість заснути супроводжується відчуттям тривоги та страху;
- поверхневий сон із частим пробудженням;
- сон закінчується набагато раніше і після цього заснути знову неможливо.
А також сонливість, дрімота вдень, втома, відсутність відновлення після сну.
ЛІКУВАННЯ РОЗЛАДІВ СНУ
Деякі порушення сну минають самостійно, але якщо цього не сталось впродовж 5-7 днів, то варто звернутись до лікаря.
Лікування, яке призначає невролог, залежне від причин виникнення порушень сну. При патології соматичного характеру терапія має спрямовуватись на основне захворювання. Закономірним є зменшення тривалості сну і його глибини. Це спостерігається в похилому віці та потребує роз'яснювальних бесід з людиною. Перед тим, як приступати до лікування розладів сну за допомогою лікувальних препаратів, необхідно прослідкувати за дотриманням основних правил нормального сну:
не засинати вдень;- на ніч не вживати спиртних напоїв, кави чи міцного чаю;
- займатися регулярно спортом, але не виконувати на ніч фізичних вправ;
- зберігати в спальні чистоту.
Пацієнтам з розладами сну рекомендовано засинати і прокидатись щодня в одинаковий час. З розладами сну справитись допомагає часто психотерапія, методики для релаксу.
Порушення сну в медичному центрі «Оксфорд Медікал Тернопіль» лікуються у неврологічному відділенні. Для запису телефонуйте за номером (068) 752 52 52.