Віруси папіломи людини - величезне сімейство вірусів, що включає на сьогодні близько 200 типів. Велика частина сімейства нешкідлива, або ж роль у розвитку захворювань поки не встановлена, але є спектр штамів, для яких доведено зв'язок з різними видами онкозахворювань.
Максимальна частота поширення вірусу папіломи людини припадає на 15-25-річних сексуально активних жінок. Більше половини всіх осіб жіночої статі з діагнозом «рак шийки матки», знаходяться у віці 35-55 років.
Поширення вірусу папіломи людини
З папіломавірусом людини пов'язані:
- майже всі випадки онкології шийки матки;
- більше половини випадків раку вульви;
- дві третини онкоутворень вагіни;
- майже половина випадків раку статевого члена;
- більше 95% анального раку у жінок;
- майже всі випадки анального раку в чоловіків;
- більше половини випадків раку глотки у чоловіків і жінок.
І це не повний список. Встановлено зв'язок папіломавірусу людини з деякими видами раку легенів, шкіри шиї голови.
Виглядає досить лякаюче, враховуючи надзвичайно широку поширеність вірусу папіломи людини в популяції. Однак - це той рідкісний випадок, коли можна досить надійно запобігти всі ці захворювання - є ефективні вакцини. Сьогодні ми можемо прищепити наших підлітків, юнаків і дівчат, а в деяких випадках і прищепити людей в середньому віці і навіть літніх.
Проведення вакцинації проти вірусу папіломи людини
Для попередження зараження папіломавірусом людини застосовується вакцинація. Вакцинація створює стійкий імунітет до папіломовірусної інфекції - першопричини онкології, до передракових хвороб шийки матки та генітальних бородавок (кондилом). Зараз в світі існує дві вакцини проти ВПЛ (раку шийки матки): Церварикс і Гардасил, що володіють ідентично високою ефективністю в плані попередження раку шийки матки.
Перша вакцина від вірусу папіломи людини з'явилася на ринку нещодавно - у 2006 році в США. Вони активні відносно певних штамів:
- чотирьохвалентна вакцина Гардасил (6, 11, 16 і 18 тип);
- двовалентний Церварикс (16 і 18 тип).
Вакцини проти ВПЛ (проти раку шийки матки) є профілактичним засобом, і призначені для попередження зараження і подальшого захворювання. Лікувальної дії, спрямованого на видалення вірусу папіломи, що вже знаходиться в організмі, вони не роблять. Тобто якщо жінка вже інфікувалась попередньо, то захисна дія у вакцини є відсутньою, тому рекомендується проводити вакцинацію до початку статевого життя.
Щеплення проти раку шийки матки запобігає розвитку раку в 100% випадків, якщо вакцинації піддаються дівчатка до початку статевого життя, від 9 до 26 років. Хлопчики від 9 до 17 років також можуть бути щеплені, для профілактики онкологічних захворювань. Доведено, що щеплення формує тривалий захист (від 10 років і більше) у 95-99 жінок з 100 щеплених.
Сьогодні немає сумнівів в тому, що потрібно прищеплювати підлітків до початку статевого життя. Щеплення усуне з життя молодої людини або дівчини цілий спектр неприємних проблем, а в деяких випадках просто врятує життя.
Проконсультуйтеся з лікарями МЦ «Оксфорд Медікал Тернопіль» і вирішите питання про доцільність вакцинації від ВПЛ у вашому окремому випадку. Телефонуйте (068) 752 52 52 для попереднього запису.