Ротавірусна інфекція - це гостра вірусна інфекція шлунково-кишкового тракту, яка клінічно проявляється у вигляді гастроентериту і може супроводжуватися ураженням органів дихання, в зв'язку з чим її так само називають кишковим грипом.
Діагностикою та лікуванням хворих з ротавірусних гастроентеритів займається лікар-інфекціоніст. Але при появі перших симптомів захворювання люди зазвичай звертаються до сімейного лікаря чи до педіатра.
Передача ротавірусної інфекції
Резервуаром інфекції є шлунково-кишковий тракт хворого. Механізм передачі - фекально-оральний, реалізація передачі відбувається, якщо:
не дотримуються гігієнічні норми і правила (частота і якість) миття рук;- людина торкається рота після дотику до предмету (підгузник, іграшка), забрудненого зараженим калом;
- вживають їжу або питну воду, забруднену вірусом (рідко).
Найбільша кількість вірусу в організмі людини виявляється за 2 дня до прояву симптомів хвороби і зберігається до 10 днів після їх зникнення.
В основному захворюваність сезонна - в осінньо-зимовий період. Інкубаційний період розвитку захворювання досить короткий - менше 48 годин.
Симптоми ротавірусної інфекції
Клінічні прояви варіюють, залежно від того, перше це інфікування або повторне. Таким чином, перебіг захворювання може бути безсимптомним, може обмежуватися помірним діарейним синдромом, а може проявлятися тяжкою діареєю, що приводить до зневоднення, що супроводжується лихоманкою і блювотою. Найбільш важкий перебіг захворювання відзначається при первинному інфікуванні дітей перших 6 місяців життя. У третини дітей з ротавірусною інфекцією захворювання супроводжується високою лихоманкою до 39С.
При опитуванні хворі нерідко згадують про недавнє контакті з хворою людиною.
Найбільш поширені симптоми:
- зниження апетиту, нудота, блювота;
- лихоманка;
- водянисті випорожнення без крові, діарея може призвести до розвитку зневоднення;
- болі в животі.
При огляді не виявляється примітних симптомів, за винятком симптомів, які можуть бути пов'язані з розвитком зневоднення: загальмованість, зниження діурезу, відсутність сліз при плачі, суха холодна шкіра, сухі слизові ротової порожнини, запалі очі, виражена спрага.
Гастроінтестинальні симптоми (блювота і діарея) проходять протягом 3-7 днів.
Діагностика та лікування ротавірусної інфекції
Клінічні прояви захворювання досить неспецифічні, тому для підтвердження діагнозу потрібне проведення лабораторного тестування.
Специфічного лікування ротавірусного гастроентериту не існує. При цьому слід зазначити, що показана регидратаційна, симптоматична терапія і протипоказана антибактеріальна, так як антибактеріальні препарати не приносять користі в боротьбі з вірусами, але можуть сприяти подальшому прогресуванню дисбактеріозу кишечника і в результаті погіршення стану хворого.
Основа терапії це адекватне заповнення водного і електролітного балансу. Протиблювотні препарати застосовуються обмежено і лише за призначенням лікаря. Протидіарейні препарати можуть застосовуватися при затяжних епізодах діареї, також строго за призначенням лікаря.
Дієта при захворюванні дорослих передбачає виключення молочних продуктів, кофеїновмісних напоїв, жирної і смаженої, а також консервованої їжі.
Для діагностики та лікування звертайтесь в МЦ «Оксфорд Медікал Тернопіль» за номером (068) 752 52 52.