Лямбліоз є захворюванням, яке викликають найпростіші - лямблії, що паразитують в просвіті тонкої кишки людини. Захворювання протікає з порушенням травлення і різними синдромами, наприклад, інтоксикаційним, алергічним або гепатоліенальним.
Так само можливий розвиток астено-невротичного синдрому. Для діагностування лямбліозу необхідні спеціальні дослідження, мікроскопічний аналіз калу. Хворіти можуть дорослі і діти.
Шляхи інфікування лямбліозом
В основному інфікування лямбліями відбувається фекально-оральним шляхом. Заражені тварини або сама людина виділяють в навколишнє середовище фекалії, в яких знаходяться цисти цих паразитів.
В організм людини цисти потрапляють через брудну воду, немиті руки, погано оброблені овочі, грунт. Переносниками лямблій та інших паразитів так само є мухи, комарі, таргани.
Після потрапляння в організм цисти прикріплюються до ворсинок епітелію тонкої кишки. Через певний час розвиваються різні ускладнення у вигляді запалення шлунково-кишкового тракту, інтоксикації.
Крім цього лямбліоз сприяє хронізації різних гельмінтів.
Класифікація лямбліозу
Перебіг лямбліозу підрозділяється на гострий та хронічний. Форми бувають наступними:
Маніфестна форма підрозділяється ще на 4 форми, це позакишкова форма, змішана, кишкова і біліарно-панкреатична.
Кожна з форм має свої симптоми, ознаки, ускладнення.
Симптоми лямбліозу
Носійство лямбліозу буває безсимптомним і з вираженими симптомами.
Виражені симптоми такі:
порушення функції шлунково-кишкового тракту;
болі в області живота (частіше в області пупка);
порушення стільця з чергуванням запору і діареї;
блювота, нудота, печія.
Печія і відрижка виникають постійно і не залежать від якості і кількості з'їденого. Спостерігається нудота і втрата апетиту. На шкірі можлива поява кропив'янки, свербежу.
На тлі інтоксикації виникають головні болі, хворобливий стан, слабкість. Діти реагують нервозністю і плаксивістю.
Діагностика та лікування лямбліозу
Проводиться ретельне клініко-лабораторне дослідження.
Лямбліоз діагностується на підставі скарг пацієнта, дуоденального зондування, аналізу калу, імунологічного методу дослідження, ПЛР.
Застосування ПЛР - це високо ефективний метод для визначення антитіл до лямблій. В дуоденальному вмісті паразити виявляються з більш чіткою сталістю, ніж в калі.
Метою лікування є звільнення організму від лямблій, відновлення функцій шлунково-кишкового тракту, усунення алергічних реакцій, ферментна і імуномодулююча терапія. Корисні вітамінні комплекси.
Все лікування у дітей призначається з урахуванням ваги дитини, віку і викликаних ускладнень. Терапія в лікуванні лямбліозу і у дітей, і у дорослих повинна бути комплексна. Можливе додавання і народної терапії.
Профілактика лямбліозу вимагає серйозних соціальних заходів. Це регулярний паразитологічний контроль і фільтрація води.
В медичному центрі «Оксфорд Медікал Тернопіль» наявний цілий спектр обстежень та консультацій, які допоможуть виявити дане захворювання та підібрати ефективну тактику лікування. Для попереднього запису телефонуйте за номером (0352) 52 52 52.