Перша школа діабету!
Нецукровий діабет - це порушення водно-сольової рівноваги в організмі, що відбувається або через недостатнє вироблення гормону вазопресину (антидіуретичного), або через хвороби нирок, при яких канальці стають нечутливими до цього гормону.
Причини виникнення нецукрового діабету поділяються на такі групи:
центральні;
ниркові;
аутоімунні.
Причини центрального характеру - це найчастіше пухлини або захворювання, що руйнують мозкові структури (гіпоталамус, гіпофіз), в яких синтезується антидіуретичний гормон. Нормальне функціонування цих частин порушується при черепно-мозковій травмі, операції на головному мозку. Іноді захворювання розвивається слідом за перенесеним менінгоенцефалітом.
Ниркові форми бувають вродженими і набутими. Набуті викликають хвороби нирок - ниркова недостатність, амілоїдоз, інфекції, надмірний вміст кальцію в крові (гіперкальціємія).
Аутоімунні причини захворювання полягають в утворенні антитіл до клітин, що виробляють гормон, при цьому його концентрація в крові знижується.
Основних симптомів нецукрового діабету два:
поліурія або рясне виділення сечі;
полідипсія або невситима спрага.
Ці симптоми є обов'язковими, а всі інші - додатковими.
У нормі доросла людина виділяє на добу не більше 3 літрів сечі. Кількість може скорочуватися в несприятливих умовах (спека, брак води, лихоманка). Збільшення ж кількості добової сечі - завжди прояв хвороби.
Людина, хвора на нецукровий діабет, може виділяти від 4 до 20 або навіть 30 літрів сечі на добу. Постійні позиви заважають працювати, відпочивати і взагалі жити. Через постійні походи в туалет людина не висипається, стає дратівливою, розсіяною, неврівноваженою. Спраага мучить хвору людину постійно, кількість рідини, що випивається приблизно дорівнює кількості відокремлюваної сечі.
Людина страждає від зневоднення. Утворюється мало слини, сліз і поту, шкіра суха, волосся і нігті ламкі. Артеріальний тиск майже завжди знижений. Знижується апетит, приєднується блювота і головний біль.
Діагностика починається з дослідження властивостей сечі. Інші необхідні дослідження, без яких неможлива повна діагностика:
рівень калію і кальцію крові;
глюкоза крові натще;
АДГ крові;
УЗД і КТ нирок;
біопсія нирок (за показаннями);
огляд очного дна;
МРТ головного мозку.
Лікуючий лікар може призначити інші дослідження, якщо підозрюється недостатність будь-якого органу.
Лікування залежить від форми і причини хвороби. Для того щоб полегшити роботу нирок, призначається дієта, що містить мінімум тваринного білка. Замість цього їжа повинна містити багато вуглеводів і жирів. Потрібні крупи, овочі і фрукти, молочні продукти, натуральні соки і морси. Їжу готують без солі, підсолюють вже на столі, при цьому в день дозволяється не більше 5 г (чайна ложка) кухонної солі. Пити краще не воду, а натуральні компоти або соки.
Записатись на прийом до лікаря-ендокринолога медичного центру «Оксфорд Медікал Тернопіль» можна за номером (068) 752 52 52.
Акції
Відео відгуки
Вірною запорукою якісного і комфортного лікування є тисячі задоволених пацієнтів
Качали, 5
телефон:
068-752-52-52
(0352)-52-52-52
050-437-52-52
просп. С. Бандери, 41
телефон:
068-752-52-52
(0352)-52-52-52
050-437-52-52
вул. Руська, 17
телефон:
068-752-52-52
(0352)-52-52-52
050-437-52-52
Записатися на прийом
Якщо ви не знайшли потрібну інформацію - зв’яжіться з нами зручним для вас способом