Людям властиве почуття страху, і так було завжди. Це - емоційна реакція організму, яка відіграє роль захисту і спонукає уникати небезпеки. Однак існує і підвищена боязнь будь-якої ситуації, предмета чи дії. Фобія - це постійний страх, він весь час в думках, нав'язливий і непереборний.
Тривожно-фобічні розлади являють собою групу психічних розладів, основною ознакою яких є наявність тривоги в сукупності з фобією (страхом) до певної ситуації, місцевості або події.
ПРИЧИНИ ТРИВОЖНО-ФОБІЧНИХ РОЗЛАДІВ
Фахівці не можуть назвати єдину причину, яка викликає тривожно-фобічні розлади, але як правило, це відголос дитячих негативних переживань. Однак і доросла людина може потрапити в ситуацію, яка залишила істотний відбиток в психіці. Часто люди просто забувають, що з ними відбувалося поганого раніше, але у деяких дорослих вони спливають у підсвідомості - в ньому відкладається зв'язок між подією і пережитими емоціями. Існує думка, що нав'язливий страх може передатися у спадок і «запуститися» після стресу. Також виникненню фобій сприяє загострений інстинкт самозбереження.
Фактори, які можуть стати причиною виникнення тривожно-фобічних розладів:
Генетика. Якщо хтось із родичів страждав цим розладом, то з імовірністю 50% людина могла успадкувати її.
Довкілля. Розлад може розвинутися в разі постійного знаходження людини в напруженій атмосфері, яка несприятливо впливає на її нервову систему.
Травмуючі ситуації, стреси. Слабкі та помірні, але постійно і тривалий час ці подразники впливають на людину і призводять до емоційної напруги. Вони виснажують нервову систему і стають «родючим грунтом» для розвитку тривожно-фобічного розладу. Раптовий стрес (смерть близьких, теракт, стихійне лихо тощо) теж цьому сприяє.
Особливості будови організму, психологічна конституція. Маються на увазі риси характеру, темперамент, особистість людини, що формують ставлення людини до певного стресового фактору, реакцію на нього і т.д.
СИМПТОПТОМИ ТРИВОЖНО-ФОБІЧНИХ РОЗЛАДІВ
Цей розлад проявляє себе при контакті із об’єктами фобії, при цьому характеризується наступними симптомами:
яскраво виражений страх, який може супроводжуватись панічними атаками;
сильна тривога;
прискорене серцебиття;
порушення дихання;
задуха;
підвищене потовиділення;
сухість в роті;
оніміння кінцівок;
поколювання в кінцівках;
озноб;
жар;
тремор;
непритомність;
запаморочення;
нудота;
почуття нереальності навколишнього світу;
біль в животі, спазм;
ступор;
тремтіння в тілі.
А ще підкошуються ноги, дзвенить у вухах, голова наповнена тривожними думками, пропадає апетит і т.д. Що стосується психічного стану, то у людини порушується сприйняття власного тіла , все, що відбувається їй здається нереальним, вона стає агресивною, боїться зійти з розуму, померти.
Якщо розлад супроводжується панічними атаками, то це свідчить про те, що він прогресує. Людина боїться виходити з дому, щось робити, самоізолюється.
В результаті, без своєчасного звернення за допомогою, щоб полегшити страждання, людина починає зловживати алкоголем і наркотичними речовинами. Що в свою чергу призводить до летальних випадків.
ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ ТРИВОЖНО-ФОБІЧНИХ РОЗЛАДІВ
Щоб не доводити ситуацію до сумного кінця, необхідно вчасно звернутися за консультацією до лікаря-психіатра в МЦ «Оксфорд Медікал Тернопіль».
Навіть при відсутності психічного розладу, бесіда з фахівцем допоможе знизити ризик виникнення психічного розладу в майбутньому, так як причиною тривожно-фобічних розладів часто є характер з переважанням тривожності та інших подібних якостей.
Для ефективного лікування тривожно-фобічних розладів в нашому медичному центрі, лікар-психіатр індивідуально для кожного пацієнта розробляє курс лікування, який може включати когнітивно-поведінкову терапію. Шляхом комплексного підходу вдається досягти великих успіхів у лікуванні.
Медичний центр «Оксфорд Медікал Тернопіль» пропонує своїм пацієнтам висококваліфіковану допомогу у вирішенні проблем, пов'язаних з попередженням, діагностикою та лікуванням тривожно-фобічних розладів.
Для запису до спеціаліста телефонуйте: (068) 752 52 52 і (0352) 52 52 52!