Деменцією називають розлади і стани, які характеризуються відхиленнями в пам'яті, мови і інших когнітивних навичок, які впливають на здатність людини виконувати повсякденні справи.
Вона може бути викликаною органічним ураженням головного мозку, розвиватися як ускладнення після одного конкретного захворювання або мати поліетіологічний характер (наприклад, стареча деменція). Патологія формується при хворобах судин, синдромі Альцгеймера, травмах голови, пухлинах тощо.
ПРИЧИНИ ВИНИКНЕННЯ ДЕМЕНЦІЇ
Причини деменції пов'язують з ураженням центрального відділу нервової системи. Такі зміни можуть бути спровоковані патологіями, які здатні привести до дегенеративних процесів і загибелі клітинних структур головного мозку.
Також існують патології, саме на тлі яких можливий розвиток деменції вторинного типу. Це захворювання може бути ускладненням атеросклерозу судин головного мозку, гіпертонії, наявності пухлин в центральному відділі нервової системи. Також впливають травми голови і інфекційні хвороби (менінгіт, СНІД, енцефаліт).
У літніх людей стареча деменція розділяється на кілька видів залежно від фактора, який спровокував захворювання:
Атрофічна. Розвивається на тлі дегенеративних змін первинного типу в головному мозку. Ще ця форма називається хворобою Альцгеймера.
Судинна деменція. Нервові клітини вражені вдруге через те, що порушується кровопостачання головного мозку внаслідок патологій кровоносної системи.
Змішаний тип. Він являє собою поєднання двох попередніх форм.
При лакунарній формі страждають частини головного мозку, які відповідальні за певну інтелектуальну роботу. Найчастіше порушується короткочасна пам'ять. Пацієнт може забути, де він зараз перебуває, що планував зробити або фразу, яку сказав буквально пару хвилин тому. Лакунарна форма деменції може спостерігатися при багатьох патологіях, особливо на ранній стадії синдрому Альцгеймера.
Тотальна деменція характеризується розпадом особистості. Не тільки погіршується інтелект, а й втрачається здатність вчитися, бажання розвиватися, працювати. Помітні порушення в емоційній сфері. Коло інтересів різко звужується. Відсутній сором, необхідність моральних норм. Така форма деменції розвивається зазвичай при пухлинах в головному мозку або порушенні кровотоку в лобових частках.
ФАКТОРИ РИЗИКУ
До основних факторів виникнення деменції відносять:
наявність родичів, які страждають від деменції, особливо якщо вони похилого віку;
цукровий діабет;
схильність до ожиріння;
відсутність інтелектуальної роботи кожен день;
Люди, які відносяться до однієї з цих груп, повинні періодично проходити консультацію у лікаря.
СИМПТОМИ І ОЗНАКИ ДЕМЕНЦІЇ
Ознаки деменції проявляються не тільки у людей в літньому віці, а й у молодих. На них припадає приблизно 9% всіх випадків. Ось чому важливо якомога раніше діагностувати патологію і почати її лікування.
До симптомів деменції належать:
проблеми з довготривалою і короткочасною пам'яттю (людині важко згадати різні події, важко засвоювати нову інформацію, вона часто забуває імена родичів і близьких людей);
складності в складанні планів на кожен день або майбутнє;
дезорієнтація в просторі і часі (людина може легко загубитися у власному районі, забути, куди прямує автобус, переплутати дати);
надмірна неуважність (хворі на деменцію залишаються свої речі в недозволених місцях, забувають вимикати газ, воду і світло, коли виходять з дому);
проблеми з мисленням (на те, щоб вирішити прості повсякденні завдання, йде багато часу);
швидка стомлюваність (причому втома настає не від фізичних вправ, а від виконання побутових завдань, розумової роботи);
небажання працювати (хворий може йти з місця роботи, не маючи на те особливих причин);
проблеми зі сном;
втрата бажання вивчати щось нове;
головні болі;
неохайність;
проблеми з промовою, складно писати слова;
різкі і часті зміни в настрої або, навпаки, постійна апатія;
звукові та візуальні галюцинації (вони рідко з'являються).
Це мінімальні зміни в особистому стані людини, тому необхідно звертати увагу на будь-які нюанси.
ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ ДЕМЕНЦІЇ
Діагностику деменції в МЦ «Оксфорд Медікал Тернопіль» проводить лікар-психіатр. Спочатку він розмовляє з пацієнтом і пропонує пройти тести для оцінки пам'яті і пізнавальної активності, за необхідності лікар може направити на додаткові обстеження.
Лікування деменції повністю залежить від чинників, які спровокували появу захворювання. Процес загибелі нервових клітин є незворотнім, тому недуга постійно прогресує. При деменції лікар може тільки загальмувати розвиток патологічних процесів. Якщо захворювання викликане травмою голови, авітамінозом тощо, - пізнавальні функції можна відновити.
В медичному центрі «Оксфорд Медікал» працюють досвідчені лікарі, які займаються діагностикою і лікуванням деменції.
Для запису телефонуйте за номером: (068) 752 52 52; (0352) 52 52 52.