П'яткова шпора - утворення, яке виникає в результаті запального процесу м'яких тканин в ділянці п'яткової кістки, там, де до неї прикріплюються сухожилля. Поступово в результаті хронічного запалення відбувається окостеніння сухожиль, і на нижній поверхні п'яткової кістки утворюється гострий виступ. Основна причина розвитку запального процесу і утворення шпори - підвищене навантаження на п'яткову область, її постійне травмування.
Причини п’яткової «шпори»
Фактори, здатні спровокувати розвиток захворювання:
Також сприяють виникненню захворювання і підвищене відкладення солей (подагра), наявність вад кровопостачання внаслідок цукрового діабету або атеросклерозу, погіршення регенеративних процесів в літньому віці.
Симптоми п’яткової «шпори»
Основним симптомом шпори на п'ятковій кістці є біль. Він виникає під час ходьби, в момент перенесення ваги тіла на хвору ногу. Поступово, коли пацієнт походить, больові відчуття можуть ставати менш інтенсивними. Іноді біль виникає в спокої або вранці, після нічного сну. Він призводить до порушення ходи. Пацієнт щадить уражену ногу, накульгує.
Остаточний діагноз може поставити тільки лікар після проведення огляду і обстеження.
Діагностика та лікування п’яткової «шпори»
В ході консультації фахівець проводить пальпацію та здавлювання для визначення локалізації шипа і больового синдрому. Далі проводиться рентген, який зі 100% точністю визначає шип на п'ятковому горбі. На ранній стадії шип має круглу форму і довжину кілька міліметрів. Незважаючи на це, він провокує сильний біль навіть в спокійному стані.
Діагностика потрібна також і через те, що патологія не завжди супроводжується болем і дискомфортом і часто протікає безсимптомно.
Лікування п'яткової шпори можна проводити без операції. Лікар робить такі призначення:
спокій - необхідно на час виключити навантаження на уражену ногу;
використання ортопедичної корекції (устілки, спеціальне взуття);
фізіотерапевтичні процедури;
санаторно-курортне лікування: мінеральні ванни, лікувальні грязі;
локальне застосування препаратів, які володіють потужною здатністю нівелювати запальні реакції і біль.
У багатьох випадках ці методи допомагають впоратися із захворюванням. Для досягнення результату потрібно повністю пройти курс процедур, призначений лікарем.
Профілактика п’яткових «шпор»
Щоби не дати можливості захворюванню розвинутись, потрібно дотримуватись наступних правил:
- Носіть тільки зручне взуття з натуральних матеріалів, яка підібрана за розміром і не викликає неприємних відчуттів.
- Нормалізуйте раціон і пийте необхідну кількість рідини. Збалансоване харчування дасть змогу не набрати зайвої ваги і відкладення солей.
- Робіть масаж стоп і тонізуючі ванночки після важкого робочого дня або тренувань у спортзалі.
- Лікуйте захворювання на ранньому етапі. Ревматизм, подагра, цукровий діабет, артрит - все це збільшує ймовірність розвитку п'яткової шпори. Тому регулярно проходьте діагностику і своєчасно розпочинайте лікування.
- Займайтеся спортом, щоб зміцнювати зв'язки і сухожилля, а також нормалізувати кровообіг в тканинах. Відмінний результат спостерігається при плаванні і бігу.
- Уникайте травм стоп і п'ят. Після сильних ударів і при появі больового синдрому відразу ж зверніться до травматолога для проведення діагностики.
- При незбалансованому харчуванні рекомендується вживання вітамінно-мінерального комплексу.
Більше деталей ви можете дізнатись на прийомі у лікаря ортопеда-травматолога. Попередній запис проводиться за номерами (068) 752 52 52 та (0352) 52 52 52.