(068) 752 52 52
Замовити зворотній дзвінок
Медіа Центр

Підписуйтесь на наші новини на каналі FACEBOOK

Підписатися

Синдром полікістозних яєчників: чим небезпечна патологія для жінок?

Згідно зі статистикою, синдром полікістозних яєчників діагностується у кожної десятої жінки репродуктивного віку. Захворювання призводить до порушення менструального циклу, безпліддя і багатьом іншим ускладненням. Розглянемо докладно причини, симптоми і методи лікування захворювання.

Причини патології

Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) - ендокринна патологія, яка супроводжується зміною структури яєчників і збоєм в їх роботі. При захворюванні у жінки виникає ановуляція - розлад менструального циклу, при якому яйцеклітина не дозріває і не виходить з фолікула (структурний елемент яєчника).

В результаті ановуляції фолікул трансформується в кісту - патологічну порожнину, що має стінки і рідкий вміст. Щомісяця історія повторюється. Наслідком такого процесу стає утворення на яєчнику безлічі кіст.

Залежно від причин і часу виникнення виділяють дві форми захворювання:

  • Первинний СПКЯ. Є спадковою патологією, формується з моменту функціонування яєчників. При такій формі синдрому перші клінічні ознаки з'являються в період пубертату;

  • Вторинний СПКЯ. Відноситься до набутих захворювань. Виникає в результаті хронічних ендокринних порушень: збоїв в роботі гіпоталамо-гіпофізарної системи, щитовидної, підшлункової залози.

Які симптоми супроводжують захворювання?

Прояви захворювання різноманітні. Однак існують ознаки, які спостерігаються у більшості жінок, які страждають синдромом полікістозних яєчників.

  • Збій менструального циклу

Як правило, при захворюванні менструальний цикл стає тривалим: він триває 35 днів і більше. У деяких ситуаціях менструації стають дуже рідкісними, перерва між ними може бути 3-6 місяців.

У 20% жінок із захворюванням менструальний цикл не порушується, однак при цьому овуляція все одно не настає.

  • Репродуктивна дисфункція

При захворюванні у 80% пацієнток спостерігається репродуктивна дисфункція. У більшості випадків безпліддя є первинним: для нього характерна відсутність вагітностей в анамнезі.

Якщо все ж зачати дитину жінці вдається, то вагітність проходить з високим ризиком викидня або передчасних пологів.

  • Гіперандрогенія

Даний стан характеризується надмірною продукцією чоловічих статевих гормонів. Характерна ознака порушення - поява у жінок чоловічих вторинних статевих ознак:

  • зростання волосся за чоловічим типом. Надмірне оволосіння з'являється на підборідді, у верхній частині грудей, живота, спини;

  • огрубіння голосу;

  • підвищене потовиділення з різким запахом;

  • зменшення розміру молочних залоз;

  • збільшення клітора.

  • Погіршення стану шкіри, волосся

Патологія негативно впливає не тільки на здоров'я, але і на зовнішній вигляд жінки. Підвищується жирність і щільність шкіри, пори стають великими і розширеними, обличчя набуває нездоровий сірий відтінок. На шкірному покриві з'являються закриті і відкриті комедони, запалення. На внутрішній поверхні стегон, в пахвових западинах можуть формуватися пігментні плями.

Також спостерігається жирна себорея шкіри голови. З розширених пор виділяються сальні утворення, волосся швидко забруднюється навіть при регулярному догляді.

  • Надлишкова маса тіла

Як правило, у пацієнток із захворюванням спостерігається інсулінорезистентність - порушення метаболічної відповіді на інсулін, який виробляється підшлунковою залозою. У свою чергу, інсулінорезистентність призводить до ожиріння.

При хронічній інсулінорезистентності можуть виникнути цукровий діабет 2 типу, серцево-судинні ускладнення.

Інші симптоми

На тлі рідкісних менструацій ендометрій матки піддається гіперпластичних процесів, які проявляються потовщенням залозистого епітелію. При подібному порушенні в жінок спостерігаються:

  • болі в нижній частині живота;

  • дискомфортні відчуття під час інтимної близькості;

  • запаморочення;

  • підвищена стомлюваність;

  • непереносимість фізичних навантажень;

  • зниження апетиту.

Як проводиться діагностика захворювання?

Діагностика синдрому складається з декількох елементів:

  • Гінекологічного огляду, під час якого лікар може виявити збільшення і ущільнення яєчників. Крім цього, лікар враховує особливості менструального циклу, спадкові захворювання, перенесені інфекції, тип оволосіння, стан шкірних покривів, вага жінки;

  • Лабораторних тестів. Можуть бути призначені дослідження на визначення рівня гормонів, що виробляються передньою долею гіпофіза, щитовидною залозою, тестостерону. Також проводяться тести на визначення в крові рівня білка, глюкози, холестерину;

  • Інструментальних методів дослідження. Одним з найбільш інформативних методів діагностики є ультразвукове дослідження. До УЗД-ознак патології відносяться збільшення розмірів яєчників, потовщення їх капсули, ущільнена строма з посиленим кровотоком, наявність 12 і більше фолікулів діаметром 2-9 мм хоча б в одному з яєчників.

Методи лікування

Лікування захворювання полягає в наступному:

  • для лікування ендокринних порушень призначаються гормональні препарати, які дозволяють налагодити менструальний цикл, придушити дію андрогенів;

  • для відновлення нормальної овуляції використовуються антиестрогенні препарати нестероїдної структури на основі кломіфену;

  • при високому рівні глюкози в крові застосовуються цукрознижувальні засоби;

  • для нормалізації ваги призначається низькокалорійна дієта і дробове харчування (5-6 разів на добу). З меню виключаються швидкі вуглеводи, жирні продукти. Основою раціону стають білки, продукти з клітковиною. Їжа відварюється, запікається або готується на пару. Крім цього, жінкам рекомендовано помірне фізичне навантаження.

В МЦ «Оксфорд Медікал» у Тернополі досвідчені лікарі-гінекологи успішно займаються діагностикою і лікуванням синдрому полікістозних яєчників у жінок. 

Для запису на консультацію до лікаря телефонуйте за номером: (068) 752 52 52; (0352) 52 52 52.


( Рейтинг: 0, голосів: 0 )


Дякуємо!

Дякуємо за Ваш запит. Найближчим часом менеджер зв'яжеться з вами

Залишити повідомлення для адміністрації клініки
Ваші персональні дані не будуть опубліковані на сайті
up

Записатися на прийом

Якщо ви не знайшли потрібну інформацію - зв’яжіться з нами зручним для вас способом