(068) 752 52 52
Замовити зворотній дзвінок
Медіа Центр

Підписуйтесь на наші новини на каналі FACEBOOK

Підписатися

Розвиток зору у дитини від народження до 1 року

Зір дитини починає розвиватися ще до народження, як і інші органи. Саме від матусі та її звичок залежить правильне формування зорового апарату та його розвиток в подальшому.

Новонароджений

Відразу після народження, дитина здатна розрізняти лише відтінки чорного та білого кольорів. Нервові клітини сітківки та зорових центрів мозку ще не остаточно сформовані. Також у цей час ще не розвинена здатність до фокусування очей на близько розташованому предметі, тому може здаватися, що малюк дивиться ніби «крізь» предмети.

Проте, вже через кілька днів після народження, діти здатні відрізнити обличчя матері від обличчя сторонньої людини. 

Великі очі новонароджених не можуть не привернути до себе уваги. Справа в тому, що закладка очей відбувається дуже рано вже на 3 тижні, тому при народженні їх розмір становить близько 65% розміру ока дорослої людини. У той же час, глибина очної ямки новонародженого, порівняно з дорослим, невелика, тонус повік підвищений, а чутливість рогівки, навпаки, знижена. Тому в перші дні життя можна помітити, що дитина моргає рідше, ніж дорослий. Основне положення немовляти в цей період - горизонтальне, на спині, вії в такому положенні гірше здатні захистити очі від попадання сторонніх тіл. У цей час потрібно бути уважним і стежити, щоб у очі малюка не потрапляли смітинки, які можуть спричинити пошкодження чи запалення поверхні ока.

Колір очей

Кольорова частина ока називається райдужною оболонкою, її колір визначає колір очей. Заздалегідь дізнатися, якого кольору очі будуть у дитини неможливо. Це залежить від виду та кількості пігментів, які закладені в райдужній оболонці та передаються у спадок досить складним способом. Одночасно карий колір очей вважається домінуючим. У ранньому віці колір очей може змінюватись. Багато дітей народжуються з блакитними очима, які поступово стають карими протягом перших 1-3 років життя. Це відбувається через накопичення пігменту меланіну, якого мало при народженні, але стає більше під впливом сонячного світла. 

1 місяць життя

Очі дитини на першому місяці життя не надто чутливі до світла. Насправді, кількість світла, яка потрібна немовляті, щоб взагалі помітити, що світло є (поріг світлочутливості) у 50 разів більша, ніж у дорослої людини. Тому можна спокійно залишити світло в дитячійь- це ніяк не завадить вашому малюкові відпочивати, але вам стане легше спостерігати за ним під час сну. Здатність розрізняти кольори у немовлят з’являється досить швидко. Вже через тиждень після народження вони можуть розрізняти червоний, помаранчевий, жовтий і зелений. Трохи більше часу потрібно на те, щоб почати розрізняти синій та фіолетовий. 

Відразу після народження малюк може часто плакати, але сльози не виділяються. Це не означає, що вони не виробляються. Справа в тому, що для постійного зволоження очей достатньо роботи додаткових дрібних слізних залоз, розташованих у кон'юнктиві очного яблука та повік. Основна слізна залоза, яка виробляє сльозу при подразненні поверхні рогівки або коли людина відчуває сильні емоції, починає функціонувати лише через 2 місяці після народження. 

Орієнтовно через 1 місяць після народження дитини потрібно пройти первинний огляд офтальмолога, на якому лікар зможе виключити серйозну вроджену патологію, наприклад, вроджену катаракту, вади розвитку очей. 

2-3 місяць життя

На другому та третьому місяці життя зір дитини продовжує активно розвиватися. Гострота зору підвищується, очі періодично перестають косити і з'являється здатність фокусування на близьких предметах. У цей час малюк вже добре стежить за об'єктом, що рухається, і починає тягтися до предметів, які бачить. Також розширюється їхнє поле зору, дитина може переводити погляд з одного предмета на інший не повертаючи голови. 

У цей час слід частіше змінювати розташування ліжечка дитини в кімнаті, або іграшок, які його оточують, щоб він міг отримати уявлення про різні форми предметів. У той час, поки малюк не спить, викладайте його на живіт частіше, заохочуйте його повзати, вкладайте йому в ручку іграшки. 

4-6 місяць життя

До 6 місяця життя, у дитини вже досить розвинені зорові центри головного мозку, що дозволяє їй бачити чіткіше, стежити довше і утримувати увагу краще. Гострота зору покращується, сприйняття кольору в цьому віці вже таке ж, як у дорослих, що дозволяє дитині бачити всі кольори веселки. Діти також розвивають кращу моторику та бінокулярний зір, що дозволяє їм швидко брати та тягнути до рота все, що вони бачать. 

6 місяців життя дитини – ще один вік для огляду в офтальмолога. У цей час лікар може досліджувати рефракцію очей, виявити наявність короткозорості, далекозорості чи астигматизму, оцінити рухливість очей та наявність косоокості. 

7-12 місяців життя

Це вік, коли ваша дитина вже досить рухлива. Їй краще вдається оцінити віддаленість предметів, краще виходить захоплювати та кидати речі. Для розвитку зору дитини в цей період запропонуйте їй іграшки, які можна розібрати на деталі та зібрати назад, сортуйте іграшки за формою та кольором, катайте один одному невеликий м'яч. 

У віці 1 року дитину чекає черговий огляд у офтальмолога. У цей час лікар зможе точніше визначити можливі особливості рефракції малюка, порівняти отримані результати з даними попередніх оглядів та скласти план подальших відвідувань. Адже саме на першому році життя дитина росте швидше, ніж у всі наступні роки, а разом з нею зростає і змінюється будова її очей. 

До того ж, чим старшою стає дитина, тим легше утримати її увагу під час огляду, тим точніше результати огляду. Більшість способів діагностики зору вимагають певного положення очей і погляду маленького пацієнта. Тому намагайтеся запланувати відвідування лікаря в такий час, який не порушував би звичний режим дитини. Малюк має бути готовим до гри, а не сонним чи голодним. Якщо є можливість, не поєднуйте огляд офтальмолога з оглядами інших лікарів, взяттям аналізів чи щепленням або почніть саме з перевірки зору.

У медичному центрі «Оксфорд Медікал Тернопіль» ви можете отримати консультацію дитячого офтальмолога, здійснивши попередній запис за номером телефону 068 752 52 52 та 0352 52 52 52.


( Рейтинг: 3.17, голосів: 6 )


Дякуємо!

Дякуємо за Ваш запит. Найближчим часом менеджер зв'яжеться з вами

Залишити повідомлення для адміністрації клініки
Ваші персональні дані не будуть опубліковані на сайті
up

Записатися на прийом

Якщо ви не знайшли потрібну інформацію - зв’яжіться з нами зручним для вас способом