(068) 752 52 52
Замовити зворотній дзвінок
Медіа Центр

Підписуйтесь на наші новини на каналі FACEBOOK

Підписатися

Подагра. Хвороба королів чи королева хвороб?

«Подагра» в перекладі з грецького означає «капкан на стопі». Згадки про подагру зустрічаються з часів Гіпократа (2,5 тис. років тому, в V столітті до н.е.), коли він вперше описав синдром гострого болю в області великого пальця на стопі, який власне і назвав «подагрою». 

До кінця XX століття подагру стали розглядати як хворобу накопичення солей сечової кислоти в структурі суглобів, підшкірній клітковині, кістках і нирках.

Хвороба королів та геніїв?

З давніх-давен подагру називали «хворобою королів або королевою хвороб», «панською хворобою» і навіть вважали ознакою геніальності. Подагрою хворіли дуже багато відомих людей, що залишили слід у світовій історії. Це були: Ісаак Ньютон, Альберт Ейнштейн, Чарльз Дарвін, Петро I, Лев Толстой, Мікеланджело, Леонардо да Вінчі, Олександр Македонський. 

Відносно недавно стало відомо, що сечова кислота за структурою схожа з кофеїном і надає кофеїноподібну дію, тобто стимулює розумову діяльність. У людей з видатними розумовими здібностями відзначається підвищений рівень сечової кислоти, навіть якщо вони не страждають на подагру. Існує маса припущень на цей рахунок, але точного механізму цього явища ще світова наука пояснити не може. Таким чином, всі пацієнти з діагнозом подагра мають шанс стати в чомусь геніальними. Біда тільки в тому, що при подагрі відбувається ураження суглобів з вираженими болями і порушенням функції, ураження нирок та інших органів.

В даний час подагра - це одне з найпоширеніших захворювань суглобів у осіб старше 40 років, частіше у чоловіків. Чоловіки хворіють на подагру в 9-10 разів частіше жінок. Пік захворюваності спостерігають у чоловіків у віці 40-50 років, а у жінок у віці старше 60 років. Це пов'язано з тим, що жіночі статеві гормони естрогени сприятливо впливають на обмін пуринів і володіють хорошою урикозуричною дією (добре виводять сечову кислоту з сечею).

Клінічна картина подагри і чим небезпечна «хвороба королів»?

Зовнішній вигляд пацієнта з подагрою дуже характерний, що знайшло відображення в багатьох ілюстраціях. Це, як правило, чоловік середніх років, добродушний, не в міру вгодований (з надлишком маси тіла або ожирінням), що страждає, крім того, на артеріальну гіпертензію (підвищення артеріального тиску),  зловживає алкоголем і м'ясною їжею.


Подагра розвивається або при надмірному утворенні в організмі сечової кислоти, або при недостатньому виведенні сечової кислоти нирками, або з комбінованого механізму. У 90% випадків подагра починається з артриту першого пальця на стопі. 

Клінічна картина подагри дуже характерна. Приступ звичайно починається вночі або рано вранці і супроводжується сильним болем в зазначеному суглобі, припухлістю і почервонінням. Больовий синдром постійний протягом доби, біль не припиняється в спокої, посилюється вночі, при найменшому русі, легкому дотику. Пацієнт не може рухатися через болі. При цьому нерідко підвищується температура тіла навіть до досить високих цифр. Перший напад може тривати від кількох годин до кількох діб. На початку захворювання гострий артрит може проходити самостійно, при повторних атаках, як правило, потрібне лікування.

Захворювання протікає хвилеподібно, тобто періоди загострення чергуються з «світлими» проміжками. Напад подагри може бути спровокований фізичним навантаженням, травмою, стресами, порушенням дієти (вживання алкоголю, м'яса, риби та інших продуктів, що сприяють збільшенню рівня сечової кислоти в крові), голодуванням, перегріванням або переохолодженням.

У всіх хворих з подагрою періодично або постійно в крові визначається підвищений рівень сечової кислоти (гіперурикемія), що є обов'язковим критерієм для діагностики цієї хвороби. 

Безсимптомна гіперурикемія і групи ризику при подагрі

Найчастіше доводиться стикатися з гіперурикемією у людей, які ніколи не переносили нападів гострого артриту. Це безсимптомна гіперурикемія - відмінний від подагри клінічний синдром, що, в більшості випадків, є частиною метаболічного синдрому, який проявляється ожирінням, цукровим діабетом 2 типу (або підвищенням рівня глюкози крові натще), підвищенням рівня холестерину крові, атеросклерозом судин, ішемічною хворобою серця, гіпертонічною хворобою. 

Розвиток подагричного артриту часто пов'язаний з надмірним вживанням білкової їжі (м'ясо, риба, субпродукти, бобові та ін), алкоголю. Має значення також спадкова схильність до порушення обміну пуринів (в такому випадку подагра може виникати в молодому віці, є випадки захворювання у родичів). Подагричний артрит може провокувати травма, фізичні навантаження. 

Потрібно відзначити, що лікувати і спостерігати таких пацієнтів повинен лікар-ревматолог, який використовує комплексний підхід до лікування, не обмежуючись тільки симптоматичними заходами під час нападу.

Телефонуйте за номером (0352) 52 52 52 та записуйтесь на консультацію до лікаря просто зараз! Досить терпіти біль!


( Рейтинг: 3.50, голосів: 2 )


Дякуємо!

Дякуємо за Ваш запит. Найближчим часом менеджер зв'яжеться з вами

Залишити повідомлення для адміністрації клініки
Ваші персональні дані не будуть опубліковані на сайті
up

Записатися на прийом

Якщо ви не знайшли потрібну інформацію - зв’яжіться з нами зручним для вас способом