(068) 752 52 52
Замовити зворотній дзвінок
Медіа Центр

Підписуйтесь на наші новини на каналі FACEBOOK

Підписатися

Перша допомога при переохолодженні: що можна і не можна робити

Переохолодження (гіпотермія) - це стан, коли людина втрачає більше тепла, ніж може виробляти, і при цьому температура її тіла вже опустилася нижче 35°C.

Найчастіше переохолодження виникає, коли легко одягнена людина потрапляє на мороз або провалюється в холодну воду. Але іноді досить просто опинитися на вітрі в мокрому одязі або провести деякий час в погано опалювальному приміщенні при температурі нижче 10°C.

Коли потрібно терміново викликати швидку?

Негайно набирайте 103 або 112, якщо впевнені, що температура тіла опустилася нижче 35°C.

Якщо такої впевненості немає, проте умови навколишнього середовища і стан людини говорять про ймовірне переохолодження, виклик лікаря теж необхідний.

Які симптоми переохолодження?

Ось за якими ознаками можна розпізнати небезпечне зниження температури тіла:

  • Сильне тремтіння. Це перша, здорова реакція на холод. При подальшому зниженні температури тремтіння може припинитися, і це небезпечний сигнал.

  • Зміни в мовленні. Язик і губи стають неповороткими, мова - невиразною.

  • Уповільнення дихання і пульсу.

  • Незграбність. Пальці погано згинаються, швидкість реакції падає, порушується координація рухів.

  • Наростаюча слабкість. Аж до сонливості. Хочеться просто впасти (присісти, прилягти) і відпочити.

  • Сплутаність свідомості. Може проявлятися, наприклад, так: людина не чує або невпопад відповідає на питання. Або раптово починає розповідати про подію, абсолютно не пов'язану з тим, що відбувається навколо.

  • Втрата свідомості.

Врахуйте: сам замерзаючий може не розуміти, що знаходиться в небезпеці. На це є дві причини.

По-перше, симптоми переохолодження наростають поступово. Немає чіткої межі, коли можна впевнено сказати: до цього холод був терпимий і безпечний, а ось тепер ситуація стає загрозливою. По-друге, переохолодження порушує роботу мозку. В результаті людина просто не здатна критично оцінити свій стан. І часто приймає згубне рішення залишатися на холоді, перетерпіти.

Чим небезпечне переохолодження?

Нормальна температура людського тіла коливається в проміжку від 36,1 ° C до 37,2 ° C. Саме в цьому температурному діапазоні протікають мільйони хімічних процесів, які забезпечують здорову роботу органів, тканин і організму в цілому. Коли температура підвищується або падає, вся ця хімія дає збої.

Переохолодження настає швидше, якщо людина виснажена або зневоднена.

При переохолодженні насамперед порушується робота серцево-судинної і нервової систем, легенів. Якщо вчасно не надати допомогу, зниження температури може призвести до повної відмови серця, зупинки дихання і смерті.

Якою має бути перша допомога при переохолодженні

Неважливо, чекаєте Ви швидку або вирішили, що можете без неї обійтися: правила першої допомоги однакові:

1. Перемістіть постраждалого (або перейдіть самі, якщо відчуваєте, що у Вас переохолодження) в тепле місце. Наприклад, в приміщення або в прогріту машину. Тільки не поспішайте, рухайтеся повільно і обережно.

2. Якщо немає можливості опинитися в теплі, забезпечте захист від холоду. Бажано з усіх боків. Щоб ізолювати тіло від землі, підкладіть гілки або одяг. Прикрийте його чимось теплим. Особливо важливо утеплити шию і голову, залишивши відкритим тільки обличчя.

3. Якщо одяг намок, обережно зніміть його. Замініть на сухий або просто візьміть теплі ковдри.

4. Почніть відновлювати нормальну температуру тіла. Це можна зробити за допомогою теплих компресів (грілки, електроковдри, загорнутої в тонку тканину пляшку з теплою водою). Для початку прикладайте компреси до шиї, грудей або паху, але не до кінцівок.

5. Дайте постраждалому що-небудь тепле і солодке. Відмінно підійдуть чай або компот з термоса, але ні в якому разі не глінтвейн або інші алкогольні напої.

6. Слідкуйте за диханням. При переохолодженні воно може зупинитися в будь-який момент. В такому випадку необхідно, щоб оточуючі були готові робити штучне дихання і непрямий масаж серця.

Чого не можна робити при переохолодженні

1. Швидко рухатися. Це може привести до порушень кровообігу і зупинки серця.

2. Масажувати і розтирати тіло. З тих же причин.

3. Прикладати теплий компрес до рук або ніг. Кровотік через це стане більш активним, і холодна кров прийде до серця і інших внутрішніх органів, ще більше знизивши їх температуру.

4. Піднімати температуру тіла занадто швидко. Ніяких гарячих ванн! Різкий розігрів дасть зайве навантаження на серцево-судинну систему, і не факт, що серце з ним впорається.

5. Курити сигарети і вживати алкоголь. Через ці продуктів зігрітися стає складніше.

Як не допустити переохолодження

Нагадаємо правила безпеки:

Стежте за прогнозом погоди і старайтесь не перебувати на вулиці довго, якщо мороз або температура нижче 10°C, яка супроводжується підвищеною вологістю і вітром.

Вдягайтесь. У холодну погоду надягайте на себе три шари одягу. Спочатку - тонку термобілизну, яка відводить зайву вологу і затримує тепло. Потім - щільний, але дихаючий середній шар, наприклад кофту з флісу. Верхній одяг - утеплена куртка.

Не пийте спиртне, щоб зігрітися. Легке сп'яніння - вірний спосіб не відчути симптоми переохолодження. Крім того, через алкоголь організм швидше втрачає тепло.

Будьте особливо обережні, якщо входите до групи ризику. Найчастіше отримують переохолодження: літні, люди з недостатньою масою тіла, а також ті, у кого є певні захворювання (гіпотиреоз, діабет, важкий артрит, хвороба Паркінсона, травми і пошкодження спинного мозку, пережитий інсульт). 

Бережіть від холоду дітей. Заводьте їх в тепле приміщення, як тільки вони починають тремтіти - це перша ознака переохолодження. Одягайте немовлят і дітей молодшого віку на один шар тепліше, ніж одяглися б самі при тій же погоді. Не залишайте дитину спати на балконі або в приміщенні з температурою нижче 10°C.

Вчіться розпізнавати і вчасно реагувати на симптоми переохолодження. Це допоможе зберегти здоров'я Вам і оточуючим Вас людям!


( Рейтинг: 5.00, голосів: 1 )


Дякуємо!

Дякуємо за Ваш запит. Найближчим часом менеджер зв'яжеться з вами

Залишити повідомлення для адміністрації клініки
Ваші персональні дані не будуть опубліковані на сайті
up

Записатися на прийом

Якщо ви не знайшли потрібну інформацію - зв’яжіться з нами зручним для вас способом