Панкреатит - це запалення підшлункової залози. При перших ознаках панкреатиту слід негайно звернутися до лікаря і почати лікування.
Істинний (первинний) панкреатит - дуже рідкісний діагноз. Його причиною в більшості випадків є зловживання алкоголем. Частий прийом спиртного викликає порушення моторики в сфінктера Одді, через це в протоках підшлункової залози утворюються білкові пробки, відтік ферментів порушується і виникає тиск соку підшлункової залози на тканини самої залози. Це викликає больовий синдром і запалення. Тривалий прийом великої кількості ліків - також досить часта причина виникнення панкреатиту. Спровокувати захворювання може і систематичне неправильне харчування, алкоголь, часті стреси і гормональні порушення.
Найчастіше зустрічається вторинний (реактивний) панкреатит, який виникає на тлі порушень в шлунково-кишковому тракті. Головна причина розвитку вторинного панкреатиту - проблеми з жовчним міхуром (наприклад, холецистит - запалення жовчного міхура, жовчнокам'яна хвороба, постхолецистектомічний синдром, дискінезія жовчних проток і хронічний гастродуоденіт). Таким чином, розвиток панкреатиту є наслідком інших перенесених захворювань шлунка і жовчного міхура. У дітей захворювання може з'явитися після перенесених вірусних інфекцій і грипу. Правда, трапляється таке досить рідко.
Крім вищевказаних типів панкреатиту в медицині розрізняють гострий і хронічний панкреатит. Гострий панкреатит виникає раптово. Хронічний панкреатит розвивається поступово і періодично дає про себе знати. Хронічна форма панкреатиту небезпечна своїм прогресом і може привести до серйозних наслідків.
Обидві форми панкреатиту супроводжуються болями, розладами роботи шлунка і кишечника, нудотою і блювотою (це найхарактерніші симптоми панкреатиту). Однак варто докладніше розглянути симптоми гострої і хронічної форми даного захворювання.
Характеризується дуже сильним больовим синдромом. Терпіти таку біль неможливо, тому пацієнтові відразу викликають швидку і хворого везуть в хірургічне відділення. Болі при гострому панкреатиті пацієнт відчуває як у верхній частині живота, так і у всьому обхвату живота (болі). З'являється нудота, блювота, здуття живота. Пацієнт скаржиться на болючість при промацуванні живота. Частішає серцебиття, тиск може знизитися.
Симптоми хронічного панкреатиту виявляються перманентно і періодично загострюються після впливу різних подразників. Людина відчуває постійну тупий біль в епігастрії та обох підребер’ях, через брак ферментів для перетравлення їжі може виникати пронос, здуття у животі, нестійкі випорожнення. У періоди загострення панкреатиту пацієнт повинен виконувати розпорядження свого лікуючого лікаря або звернутися в службу швидкої допомоги.
При реактивному запаленні може з'явитися запор. Але його причина - не саме захворювання, а порушення відтоку жовчі. Лікувати запор потрібно, але спочатку необхідно виключити першопричину.
При хронічному перебігу захворювання потрібно дотримуватися дуже строгу дієту все життя, так як її порушення може спровокувати загострення. У періоди ремісії вона трохи розширюється, але стежити за харчуванням все одно доведеться постійно. Харчування хворого повинне включати велику кількість фруктів і овочів, слід уникати жирної і пряної їжі в раціоні, рекомендується вживати додаткові ферменти для полегшення травлення, а також стежити за рівнем цукру в крові.
Тривале і регулярне вживання алкоголю неприпустимо. Варто також виключити холодні і газовані напої: вони особливо шкідливі. Гостре запалення може викликати навіть невелика кількість шампанського в Новий рік.
У МЦ «Оксфорд Медікал Тернопіль» працюють досвідчені лікарі-гастроентерологи, які займаються діагностикою і лікуванням панкреатиту. Пам’ятайте – вчасне звернення до лікаря дозволить точно діагностувати захворювання, вчасно розпочати лікування і запобігти ускладненням.
Записатися на консультацію до лікаря-гастроентеролога у медичному центрі «Оксфорд Медікал Тернопіль» можна за номером (068) 752 52 52!
Опубликовано: 18.12.2020
Обновлено: 18.12.2020
Качали, 5
телефон:
068-752-52-52
(0352)-52-52-52
050-437-52-52
просп. С. Бандери, 41
телефон:
068-752-52-52
(0352)-52-52-52
050-437-52-52
вул. Руська, 17
телефон:
068-752-52-52
(0352)-52-52-52
050-437-52-52
Записатися на прийом
Якщо ви не знайшли потрібну інформацію - зв’яжіться з нами зручним для вас способом