За статистикою, близько 30% міських дітей страждають від короткозорості (міопії) і це число зростає з кожним роком. Чому псується дитячий зір і чи можна зупинити цей процес?
Використання смартфонів і планшетів - далеко не єдина причина погіршення зору. Один з головних чинників ризику - спадковість. Але погана генетика зовсім не фатальна - не факт, що у короткозорих батьків дитина теж буде страждати на міопію, особливо якщо дбати про збереження зору з самого раннього дитинства.
Короткозорість - це свого роду хвороба цивілізації. Очі людини погано пристосовані для роботи поблизу, скоріше, вони створені природою, щоб дивитися вдалину. Якщо постійно розглядати дрібні об'єкти, особливо під мінливим кутом, навантаження на очі росте, що може привести до погіршення зору. Тому вина гаджетів в поширенні короткозорості все ж є. Адже коли дитина дивиться на екран смартфона або планшета, вона не може надійно зафіксувати пристрій, і фокусна відстань до екрану постійно змінюється.
Очам доводиться адаптуватися до мінливого фокусу, та ще й розглядати дрібний текст, а це дуже важко. Щоб компенсувати зростаюче навантаження, в організмі запускаються особливі біохімічні механізми, які допомагають оку пристосуватися і добре бачити зблизька, але при цьому здатність дивитися вдалину помітно знижується. Цей стан як раз і називається короткозорістю. Тому стаціонарний комп'ютер в цьому плані безпечніший за смартфон - за комп'ютером дитина працює або грає сидячи, а відстань від монітора до очей залишається постійною. Але все одно через кожну годину роботи варто влаштовувати перерву.
До речі, про перерви. Сучасні діти, особливо що живуть в містах, рідко бувають на вулиці. І деякі фахівці пов'язують розвиток у них короткозорості з недоліком денного світла. Чи дійсно існує такий зв’язок?
Подібні дослідження проводилися не раз. З'ясувалося, що в північних районах, де бувають полярні ночі, дітей з міопією дійсно більше, ніж в інших областях, але всього на кілька відсотків. Так що, по всій видимості, в погіршенні зору набагато більш істотну роль грає не недолік денного світла, а той факт, що міські діти більше читають.
Особливо багато читати доводиться школярам, але посадити всіх дітей з поганим зором за першу парту часто немає можливості. Батьки хвилюються - що буде, якщо короткозора дитина сидить далеко від дошки…
Ця проблема здебільшого надумана. Якщо дитина носить відповідні окуляри або лінзи, вона нічим не відрізняється від дітей з хорошим зором, тому не так важливо, на якій відстані від дошки вона сидить. Швидше, потрібно подбати про правильне освітлення, відповідний нахил парти, гарну поставу, якісні підручники з чітким, досить великим шрифтом і про чергування зорового навантаження з якимись іншими видами навчання. Єдине, за що варто остерігатися батькам, - на останніх партах діти часто клеять дурня на уроках, але це служить, скоріше, профілактиці короткозорості, ніж її розвитку.
Ще одна причина батьківських тривог - окуляри, надіті в ранньому віці. Вважається, що чим раніше дитина почне носити окуляри, тим швидше буде падати зір…
Навпаки! Відповідні окуляри не тільки забезпечують дитині комфорт, але і сприяють профілактиці подальшого розвитку міопії. Але окуляри повинні бути підібрані правильно, в іншому випадку зір дійсно може погіршуватися.
Чи можна дітям носити контактні лінзи? З якого віку дозволяється замінювати ними окуляри?
Можна. І питання не в віці, а в стані очей. Наприклад, якщо здатність адаптації ока до зорових навантажень на близькій відстані знижена (а це буває у 99% короткозорих дітей), контактні лінзи не рекомендуються - в цьому випадку вони будуть перевантажувати очі. Однак цю здатність можна виміряти і повернути до норми за допомогою певних терапевтичних методик (оптичних, медикаментозних, фізіотерапевтичних процедур, пов'язаних із застосуванням різних пристроїв). Після лікування дитина може носити контактні лінзи, якщо вміє ними користуватися. Єдине обмеження - не можна надягати лінзи під час застуди, тому у дитини обов'язково повинні бути окуляри на всякий випадок.
Зараз продається чимало пристроїв для поліпшення зору. Та й біологічно активних добавок, наприклад з чорницею, які нібито зупиняють короткозорість, теж чимало. Що ж насправді має ефект?
Говорити про апаратне лікування очей - все одно що говорити про лікування пневмонії за допомогою шприца. Щоб апарат приніс користь, він повинен знаходитися в руках грамотного фахівця. Інакше великий ризик не поліпшити, а погіршити зір. А вже сподіватися зупинити короткозорість за допомогою БАДів, нехай навіть з корисною чорницею, щонайменше наївно.
Чи можна дітям з короткозорістю займатися спортом?
Якщо ступінь короткозорості висока (більше 6 діоптрій) або виявлені зміни очного дна, обмеження є. У всіх інших випадках спорт не протипоказаний.
Перший раз - при народженні.
Другий раз - в 6 місяців.
Третій раз - в 3 роки.
Четвертий раз - в 7 років.
Потім - щороку.
Але все це стосується здорових дітей. Якщо є короткозорість, частота обстежень визначається офтальмологом.
Опубликовано: 27.09.2019
Обновлено: 27.09.2019
Качали, 5
телефон:
068-752-52-52
(0352)-52-52-52
050-437-52-52
просп. С. Бандери, 41
телефон:
068-752-52-52
(0352)-52-52-52
050-437-52-52
вул. Руська, 17
телефон:
068-752-52-52
(0352)-52-52-52
050-437-52-52
Записатися на прийом
Якщо ви не знайшли потрібну інформацію - зв’яжіться з нами зручним для вас способом