У вас німіють руки? З цим явищем періодично стикається більшість людей. Найчастіше дискомфорт є тимчасовим і не викликає негативних наслідків. Однак неприємні відчуття в кінцівках можуть бути сигналом серйозних захворювань. Розбираємось, у яких випадках можна не турбуватися, а в яких варто звернутися за медичною допомогою.
Основна причина оніміння різних частин тіла пов'язана з порушенням кровообігу та передачі нервових імпульсів. Іноді це відбувається внаслідок різних захворювань (яких читайте далі), проте набагато частіше людина сама випадково передавлює м'які тканини, а потім дивується, чому німіють руки. А ось чому: спання у незручній позі, надто тісний одяг, забули зняти перед сном браслети, сиділи, підібгавши ноги. У всіх цих випадках досить легкої розминки, щоб нормалізувати кровообіг і прибрати оніміння.
Легке поколювання та часткова втрата чутливості можуть бути також пов'язані з перенапругою в результаті підйому тяжкості на рівень вище серця або тривалої монотонної роботи руками (набір тексту, в'язання тощо). Після нетривалого відпочинку симптом знову ж проходить сам по собі. Те саме стосується випадків, коли німіє рука через перепади температури або нервове перенавантаження.
Епізодичні випадки оніміння не повинні викликати особливого занепокоєння. Але якщо кінцівки німіють регулярно, з'являється біль, а явних зовнішніх подразників при цьому немає, варто запланувати візит до медичного центру «Оксфорд Медікал», де досвідчені фахівці швидко розберуться, чи є ваша проблема небезпечною чи ні.
Своєчасна діагностика захворювань, що супроводжуються онімінням, дуже важлива. Справа в тому, що верхні та нижні кінцівки – це «кінцеві станції» нервової та кровоносної системи. Якщо німіють пальці на руках, ногах, німіє обличчя - отже, десь «переривається сигнал», можуть бути збої в нервовій чи кровоносній системі. Існує ціла низка хвороб, на які може вказувати оніміння кінцівок.
Компресійні невропатії - здавлення нерва з наступною м'язовою слабкістю, спазмами та втратою чутливості. Найчастіше зустрічається тунельний синдром - здавлення серединного нерва у районі зап'ястя. Спочатку відчувається легкий дискомфорт, але надалі сильно німіють руки ночами, з'являється біль, який неможливо зняти знеболюючими. Характерна особливість – німіє перший, другий та третій палець. Для синдрому кубітального нерва (в районі ліктя) та синдрому переднього сходового м'яза (на шиї) властиве оніміння четвертого та п'ятого пальців переважно у денний час. А радикулопатію (здавлення спинномозкових корінців) можна впізнати за онімінням великого і вказівних пальців, що посилюється при русі шиї.
Периферична невропатія - порушення передачі нервових сигналів по тілу. Розвивається на тлі діабету другого типу, нестачі вітаміну В12, алкоголізму.
Остеохондроз шийного і грудного відділу - ще одна поширена недуга, пов'язана з онімінням кінцівок. Вкрай важливо не плутати симптоми остеохондрозу, для якого характерний біль за грудиною, з критичними станами. Якщо болить серце, нудить, виступає холодний піт, болить і німіє ліва рука, негайно викликайте швидку!
Розсіяний склероз - патологія, за якої порушені передачі сигналів з мозку в тіло. Оніміння - одна з ранніх ознак хвороби. Крім цього, запідозрити розсіяний склероз можна, якщо паморочиться в голові, порушена короткочасна пам'ять, турбує нудота, спазми, колірна сліпота.
Оніміння також може з'явитися внаслідок різних інфекцій в організмі, тромбозу кінцівок, дефіциту вітамінів Е, Р та групи В.
Тільки лікар може точно визначити, від чого німіють пальці на руках, виявити приховані захворювання та призначити ефективне лікування. Спочатку знадобиться консультація терапевта, а далі, залежно від супутніх симптомів, невролога, кардіолога або ендокринолога. З обстежень можуть бути призначені УЗД судин рук та/або периферичних нервів, МРТ, кардіографія, загальні аналізи сечі та крові, аналізи на гормони та ін.
На підставі анамнезу лікар вирішує, що робити, коли німіють руки та підбирає терапію, яка може включати прийом вітамінних комплексів та лікарських препаратів, фізіотерапію, масаж, лікувальну гімнастику, ін'єкції протизапальних препаратів. В особливо тяжких випадках знадобиться хірургічне втручання.
Щоб якомога рідше стикатися з онімінням кінцівок та пов'язаних з ним хворобами, потрібно стежити за станом нервової та кровоносної системи та вести здоровий спосіб життя. Особливо погано на кровопостачання впливають куріння та спиртне. Але не менш негативні наслідки можуть мати ожиріння, знижена фізичну активність, незбалансована дієту з підвищеним вмістом солі та вуглеводів. А ось багатий овочами, фруктами, зеленню та бобовими раціон, навпаки, стане чудовим заходом профілактики. Також не забувайте вживати достатньо рідини та намагайтеся не перебувати довгий час в одній позі.
Для отримання більш детальної інформації та консультації з лікарем звертайтесь за телефоном (068) 752 52 52 чи (0352) 52 52 52.
Опубликовано: 07.09.2022
Обновлено: 07.09.2022
Качали, 5
телефон:
068-752-52-52
(0352)-52-52-52
050-437-52-52
просп. С. Бандери, 41
телефон:
068-752-52-52
(0352)-52-52-52
050-437-52-52
вул. Руська, 17
телефон:
068-752-52-52
(0352)-52-52-52
050-437-52-52
Записатися на прийом
Якщо ви не знайшли потрібну інформацію - зв’яжіться з нами зручним для вас способом