Анальна тріщина є одним із найпоширеніших захворювань заднього проходу. З такою проблемою до проктолога звертається близько 15% всіх пацієнтів — і перевищити цей показник вдається лише геморою, з яким до лікаря приходить близько 40% відвідувачів.
Водночас багато питань, які гостро хвилюють пацієнтів із таким делікатним захворюванням, так і залишилися без відповіді.
Щоб виправити цей прикрий недогляд, далі буде детально розібрано шість найбільш частих питань про анальні тріщини.
1. Як відрізнити анальну тріщину від геморою?
Без огляду фахівця зробити це дуже важко, тому що симптоматика обох захворювань схожа: біль та кровотеча під час акту дефекації та/або після нього, а також свербіж та/або відчуття дискомфорту в задньому проході.
Наявність у пацієнта зовнішнього геморою не полегшує завдання попередньої діагностики, оскільки це не взаємовиключні проблеми: у ряді випадків пацієнти мають одночасно і геморой, і анальну тріщину.
2. Чи може анальна тріщина переродитись у рак товстої кишки?
У цілому нині анальні тріщини не схильні до злоякісного переродження, тому ніколи не розглядаються як передраковий стан.
З іншого боку, якщо процес носить занедбаний характер, теоретично не можна виключити ймовірності переростання тріщини в повноцінний свищ прямої кишки, який завжди супроводжується інфікуванням і запаленням аноректального сегмента, що розцінюється як онкологічний фактор.
3. Чи можна назавжди позбутися анальної тріщини?
Проктологія розглядає анальні тріщини як рецидивну патологію, проте це твердження не має безумовного характеру.
Якщо розрив слизової оболонки анального каналу стався внаслідок механічного впливу (анальний секс, діагностичні процедури тощо), то ймовірність рецидиву розцінюється як мінімальна — за умови проходження пацієнтом повного курсу відповідної терапії.
Прогноз значно погіршується, якщо основною причиною тріщини є дистрофія слизової оболонки анального каналу, що виникла як результат запущеного внутрішнього геморою, уникнення фізичних навантажень, лікування основного захворювання.
4. Чи не найкраще відразу прооперувати тріщину?
Якщо тріщина виникла менше місяця тому і ще не має ознак омозоління країв, її цілком можна вилікувати консервативними методами, як звичайну рану.
Цим анальні тріщини принципово відрізняються від геморою, який досить рідко піддається консервативній терапії.
5. Яким способом краще оперувати анальну тріщину?
Усього існує три основні способи хірургічного лікування розриву слизової оболонки анального каналу:
Таким чином, якщо у пацієнта є вибір, найкраще віддати перевагу радіохвильовому методу терапії.
6. Чи може анальна тріщина зажити самостійно?
Це можливо за дотримання таких умов:
перехід на дієтичне харчування, що виключає продукти, які мають властивість подразнювати пряму кишку та анальну тріщину зокрема (гостре, солоне, копченості, маринади);
нормалізація випорожнень - досягнення їх регулярності та пом'якшення калових мас;
зниження фізичної активності, особливо підняття тяжкості.
Усі перелічені умови мають бути виконані протягом найближчих 5-7 днів, інакше самостійне загоєння розцінюється як малоймовірне.
Якщо ви зіткнулись з такою проблемою – не гайте часу. Звертайтесь на консультацію до лікаря проктолога та будьте здорові! Запис за телефоном 068 752 52 52.
Опубликовано: 16.11.2022
Обновлено: 16.11.2022
Качали, 5
телефон:
068-752-52-52
(0352)-52-52-52
050-437-52-52
просп. С. Бандери, 41
телефон:
068-752-52-52
(0352)-52-52-52
050-437-52-52
вул. Руська, 17
телефон:
068-752-52-52
(0352)-52-52-52
050-437-52-52
Записатися на прийом
Якщо ви не знайшли потрібну інформацію - зв’яжіться з нами зручним для вас способом