(068) 752 52 52
Замовити зворотній дзвінок
Медіа Центр

Підписуйтесь на наші новини на каналі FACEBOOK

Підписатися

5 причин головного болю в потилиці і способи боротьби з ним

З головним болем, що віддає в потилицю, особливо часто стикаються ті, хто багато працює за столом - з паперами або за ноутбуком. Вона неприємна, але, як правило, безпечна і досить швидко проходить сама собою.

Однак іноді головний біль в потилиці може бути симптомом смертельно небезпечного стану.

КОЛИ ПРИ БОЛІ В ГОЛОВІ ПОТРІБНО НЕГАЙНО ЗВЕРНУТИСЬ ДО ЛІКАРЯ

Зв'яжіться зі своїм лікарем або, в залежності від самопочуття, викличте швидку, якщо:

  • біль в потилиці виникла відразу після удару або травми голови;

  • різкий, сильний біль з'явився раптово. Особливо небезпечно, якщо він розбудив вас посеред ночі;

  • біль посилюється при кашлі або зміні пози;

  • присутня ригідність («скам'яніння») м'язів шиї: ви не можете нахилити голову вперед або до плечей;

  • разом з сильним болем з'явилася лихоманка - температура стрибнула вище 38,9 ° С;

  • біль супроводжується запамороченням, втратою рівноваги, сплутаністю свідомості, нудотою і блювотою, неврологічними симптомами: двоїнням в очах або нечіткістю зору, різкою слабкістю (особливо з одного боку тіла), онімінням або судомами в кінцівках, невиразною мовою або складнощами з тим, щоб зрозуміти слова оточуючих;

  • крім сильного болю є інший симптом - почервонілі білки очей з потрісканими капілярами;

  • біль з'явилася незабаром після укусу будь-якої тварини в будь-яке місце на тілі.

Такі симптоми можуть говорити про внутрішньочерепний крововилив, інсульт або серйозне інфекційне ураження мозку, що вимагає термінової медичної допомоги.

Якщо загрозливих ознак немає, можна видихнути. Швидше за все, неприємні відчуття в ділянці потилиці викликані відносно нешкідливими причинами.

ЧОМУ БОЛИТЬ ГОЛОВА І ЩО З ЦИМ РОБИТИ

Ось п'ять найбільш розповсюджених станів і ситуацій, через які може виникати головний біль у потилиці:

1. Ви перевтомилися або перенервували

Так званий головний біль напруги (ГБН) - найчастіший випадок болю в потилиці. Вона виникає, якщо ви багато часу провели сидячи за кермом або схилившись над книгою, паперами, до ноутбука. Втім, викликати ГБН можуть і інші чинники: наприклад, тривале напруження очей, недостатня кількість води, яку ви п'єте, або стресова обстановка, з якої ви довго не можете вирватися.

Такий біль носить тупий, стискаючий характер - немов голову уклали в щільний обруч. При ГБН немає відчуття пульсації, нудоти або блювоти, вона не стає сильнішою при поворотах голови або інших рухах.

Що робити

Можна просто перетерпіти - наприклад, прилягти і розслабитися. ГБН в багатьох випадках проходить протягом 30 хвилин. Якщо можливості відпочити немає або головний біль заважає вам працювати, допоможуть звичайні безрецептурні знеболювальні. Важливо приймати їх строго по інструкції і ні в якому разі не продовжувати вживання довше 2-3 днів.

Якщо біль виникає занадто часто або довго не проходить, обов'язково проконсультуйтеся з лікарем-неврологом. Спеціаліст порекомендує вам, як впоратися з ситуацією. Варіанти терапії включають:

  • Масаж.
  • Фізіотерапію.
  • Голковколювання.
  • Навчання технікам релаксації - вам пояснять, як справлятися зі стресом.
  • Когнітивно-поведінкову терапію. Цей психотерапевтичний метод теж допоможе вам розслабитися і взяти своє життя під контроль.

2. У вас мігрень

Мігрень - це поширений тип повторюваного головного болю. Як правило, перший напад мігрені трапляється в дитинстві. З віком епізоди частішають - аж до декількох разів на тиждень. Найбільше від мігрені страждають жінки у віці 35-45 років.

Розпізнати мігрень можна за характерними ознаками: сильний пульсуючий біль, який охоплює тільки одну частину голови, підвищена чутливість до запахів і світла, нудота, затуманений зір. Неприємні відчуття посилюються при русі.

Що робити

Найпоширеніший рецепт проти мігрені виглядає так: прийміть безрецептурний знеболюючий, наприклад на основі парацетамолу, і приляжте відпочити в тихій затемненій кімнаті, поки напад не пройде.

Якщо мігрень виникає знову і знову, обов'язково проконсультуйтесь з лікарем. Фахівець допоможе вам обчислити тригери - ті чинники, які провокують появу болю. Це може бути стрес, недосипання, вживання деяких продуктів або напоїв (шоколаду, цукру, кави, алкоголю), надмірне фізичне навантаження, різкі зміни погоди.

Залежно від того, що саме викликає вашу мігрень, лікар порекомендує, як її подолати. Можливо, пропише ліки, направить на фізіотерапію або підкаже способи зменшення стресу.

3. Ви зловживаєте ліками від головного болю

Якщо у вас час від часу болить голова і ви приймаєте безрецептурні знеболювальні, це нормально. Але якщо анальгетики ви п'єте більше двох трьох разів на тиждень протягом місяців, це може зіпсувати вам життя: виникне так званий медикаментозний головний біль.

Припустити, що мова саме про це явище, можна за такими ознаками

  • Голова вас почала непокоїти щодня.
  • Найбільш сильний головний біль ви відчуваєте вранці після пробудження, але протягом дня «розходжуєтесь».
  • Звичні знеболюючі допомагають, але, як тільки їх дія закінчується, дискомфорт повертається з новою силою.

Додаткові симптоми медикаментозного головного болю - слабкість, дратівливість, неспокій, складності з концентрацією уваги і запам'ятовуванням.

Що робити

Спробуйте на якийсь час відмовитися від знеболюючих. Найкраще зробити це на вихідних або у відпустці. Спочатку може здатися, що біль стала сильнішою, але, якщо ви обійдетеся без таблеток, через кілька годин вона, швидше за все, пройде. Спробуйте не використовувати ліки протягом кількох тижнів. Потім при необхідності ви зможете до них повернутися - але робіть це вже усвідомлено.

Якщо без таблетки головний біль не проходить, зверніться до невролога. Він підкаже, як позбутися від лікарської залежності.

4. У вас потилична невралгія

Таке трапляється при ушкодженні або подразненні потиличного нерва. Нерв може постраждати через те, що ви занадто довго сиділи в одній позі. Або занадто різко повернули голову. А може, переохолодження. Або, наприклад, у вас остеоартрит, подагра або ж грижа хребта, через що нерв виявляється затисненим. Або мова йде про інфекцію.

Загалом, причин у невралгії - десятки, але симптоми однакові у всіх випадках:

  • Постійний пульсуючий або пекучий біль в області потилиці.
  • Періодичні стріляючі (короткочасні, але різкі) болі.
  • Посилення дискомфорту при повороті або нахилах голови.
  • Підвищення чутливості очей до світла.

Що робити

Для початку необхідно поставити точний діагноз і, якщо це невралгія, постаратися з'ясувати її причину. Це може зробити тільки досвідчений лікар, тому при підозрі на потиличну невралгію вирушайте до лікаря.

Лікар розпитає про симптоми, проведе огляд. Можливо, вам запропонують здати деякі аналізи - вони необхідні, щоб встановити або виключити захворювання, які призводять до ураження нервів (наприклад, діабет).

Лікування залежить від результатів обстеження. Але, швидше за все, лікар порадить вам використовувати теплий компрес, відправить на масаж, фізіотерапію або пропише медикаментозне лікування.

5. Ви перенапружилися фізично

Непосильні фізнагрузки теж можуть викликати потиличний головний біль. Причому «непосильні» - поняття дуже широке. У одних людей голова починає боліти після складного тренування, пов'язаного з підйомом тягарів, або, наприклад, забігу на швидкість. А іншим досить просто зайнятися сексом або сходити в туалет при запорах.

Біль через фізичне навантаження, як правило, пульсуючий і охоплює голову через потилицю з обох сторін.

Що робити

Цей вид болю може тривати від 5 хвилин до двох днів. Спробуйте відпочити і перетерпіти. Або при необхідності прийміть безрецептурний анальгетик. Якщо біль у потилиці після фізичного навантаження повторюється, проконсультуйтеся з лікарем.

У МЦ «Оксфорд Медікал Тернопіль» працюють досвідчені лікарі-неврологи, які займаються діагностикою і лікуванням різних видів головного болю.

Будьте здорові разом із Оксфорд Медікал!


( Рейтинг: 4.10, голосів: 50 )


Дякуємо!

Дякуємо за Ваш запит. Найближчим часом менеджер зв'яжеться з вами

Залишити повідомлення для адміністрації клініки
Ваші персональні дані не будуть опубліковані на сайті
up

Записатися на прийом

Якщо ви не знайшли потрібну інформацію - зв’яжіться з нами зручним для вас способом